Gündem

Sesinizle Windows 10’u kapatabileceksiniz

By

on

Bu zaten mümkündü ancak ekstra yazılım yüklemeden artık Windows 10’un kendisi de destekliyor.

En son Windows 10 Insider Preview Build ile Microsoft sesinizi kullanarak PC’nizi kapatma veya yeniden başlatma imkanı sağlıyor.

Microsoft Çarşamba günü Çin’in Shenzhen kentinde gerçekleşen Windows Donanım Mühendisliği konferansının (WinHEC) ilk gününde Windows 10’un Preview Build 14986 sürümündeki özellikleri hızlıca katılımcılara gösterdi. Cortana aracılığıyla bilgisayarınızı yeniden başlatma, kilitleme veya kapatma olanağı sunan oldukça sağlam bir özellik ilk dikkatimizi çeken şey oldu. Ayrıca Cortana aracılığıyla dinlediğiniz müziği kontrol etmeniz de artık mümkün olacak.

Ses ile bilgisayar kontrolü önemli bir gelişme zira Microsoft rakiplerine karşı daha fazla kontrol imkanı sağlayarak elini güçlendirmek istiyor.

Yeni güncelleme ile oturumunuzu kilitlediğinizde bile sesli komutlar vererek hava durumu ve benzeri genel bilgilere artık ulaşmak mümkün olacak.

Yeni güncellemede Windows Game Bar aracılığıyla daha iyi bir oyun desteği sağlamayı hedefleyen Microsoft aynı zamanda yeni bir Windows Defender kontrol paneli sunuyor. Yeni yapı ayrıca Çince klavyeler için daha iyi bir deneyim sunarak, Asya’daki müşteriler için belirli iyileştirmelerle birlikte gelecek.

Bu geliştirmelerin hepsinden daha da iyisi bu sefer Microsoft yeni güncellemenin yüklenmesi için size daha fazla denetim hakkı veriyor. Eğer Windows Update makinenizi güncelleme için yeniden başlatmak üzere uygun bir zaman dilimi bulamazsa, bunu belirlemeniz için size soruyor ve siz de dilerseniz hiç bir seçim yapmadan bunu daha sonra hatırlatmasını isteyebiliyorsunuz.

Bu güncelleme Microsoft’un “Redstone 2” adı ile gelecek ve 2017 ilkbahar aylarında sunulması beklenen büyük güncellemesinden önce kullanıma sunulacak.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir