Gündem

Seagate 6.500 kişiyi işten çıkartacak

By

on

Satışların yükselmesine rağmen Seagate çalışanlarının yüzde 14’ünü işten çıkartacak.

Dünyanın önde gelen sabit disk (HDD) üreticilerinden Seagate içinde geçen ay yaptığı bir açıklama ile 1.600 kişiyi bir başka deyiş ile küresel çalışanlarının yüzde 3’ünü işten çıkartacağını açıklamıştı. Ancak görünen o ki Seagate’in finansal karlılığını sürdürmesi için bu yeterli olmayacak. Seagate yeni bir açıklama yaparak geçen ay duyurduğu işten çıkartma rakamları revize etti.

Seagate dün yaptığı bir açıklama ile toplam 6.500 kişiyi işten çıkartacağını açıkladı.

Öte yandan Seagate 1 Temmuz tarihinde finansal yılının kapanışını yaptı ve henüz kesin raporlar açıklanmamış olmakla birlikte 2016 finansal yılının son çeyreği için daha önce 2,3 milyar dolar olarak tahmin ettiği gelirlerini 2,65 milyar dolar olarak revize etti. Toplam 62 exabyte kapasitede, disk başına 67 dolar ortalama fiyatla, 37 milyon HDD satmış olmayı bekliyor.

Ancak bu pozitif değerler sadece dördüncü çeyrek için geçerli. Bir şirket sözcüsü; “Uzun dönem makroekonomik koşulları ve pazardaki talebin düşüşünü göz önüne alarak daha önce açıklamada bulunduğumuz küresel üretim kapasitesinin düşürülmesi yönündeki adımları atacağız” şeklinde konuştu.

Bu küçülmenin şirketin 2017 finansal yılı sonuna kadar (1 Temmuz 2017) tamamlanması bekleniyor. Şirketin pek çok üretim tesisi Asya’da olmasına rağmen Seagate’in Avrupa ve ABD’de üretim tesisleri bulunuyor ve işten çıkartmaların tüm dünyadaki üretim tesislerini etkilemesi bekleniyor.

Pazartesi günü IDC bir açıklama yaparak PC pazarının yıllık yüzde 4,5 küçüldüğünü ve bu yıl sonuna kadar dünyada 62,4 milyon adet PC satılmasını öngördüğünü duyurmuştu. Bu rakamlar daha önce açıklanan yüzde 7,4 küçülme rakamından daha küçük zira ABD pazarındaki PC satışlarında beklenmedik bir artış gözlemleniyor.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir