Gündem

SanDisk 1 terabayt SDXC kart tanıttı

By

on

Bu kart bilgisayara takılıyken hiçbir dosyayı silmek gerekmeyecek gibi görünüyor.

Avrupa fotoğraf fuarı Photokina‘nın ilk gününe SanDisk’in yeni 1 TB SanDisk Extreme Pro SDXC kartı damgasını vurdu. Piyasada bulunan en yakın kartın kapasitesini ikiye katlayan bu rekor hakkında konuşan Dinest Bahal, “On altı yıl önce ilk 64 MB SD kartı tanıtan da SanDisk idi. Bugün ise 1 TB kapasiteyi hayata geçiriyoruz” dedi.

Kamera, drone veya fotoğraf makinesinde terabayt seviyesinde kapasiteye ihtiyaç duyanların ise bir süre beklemesi gerekecek. SanDisk tanıtımda kartın bir prototipini kullandı ve bu kartın raflarda ne zaman yerini alacağı konusunda bir tarih vermedi.

Basına servis edilen kart görsellerinde “SDXC I” logosu göze çarpıyor. Bu kartlar 50 MBps ila 104 MBps veri transfer hızlarına ulaşabiliyor. Üzerinde SanDisk’in en yüksek performansı sunan kartlarda kullandığı Extreme Pro markası da bulunan 1 terabaytlık kartın performans açısından kullanıcıyı üzmeyeceği tahmin ediliyor.

Kartın fiyatı da gizemini koruyan bilgiler arasında. SanDisk yetkilileri “Kart piyasaya sürüldüğünde pazar koşulları neyi gerektiriyorsa o şekilde fiyatlandırılacak.” demekle yetindi. Ancak 512 GB‘lık Sandisk Extreme Pro SDXC kartın 275 dolar yurtdışı fiyata sahip olduğunu düşünürsek, bunun iki katı kapasitenin herkese hitap etmeyeceğini söyleyebiliriz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir