Gündem

San Francisco ulaşım idaresi: ‘sunucu verilerimiz güvende’

By

on

San Francisco ulaşım sistemine giren korsanlar tüm verileri çaldıklarını ve açıklayacaklarını söylemişlerdi.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD’nin San Francisco kentinde filmleri aratmayacak bir olay yaşandı. Şehrin toplu ulaşım idaresine saldıran hackerlar tüm bilet makinelerini kilitleyerek ekranlara “Hacklendiniz, tüm veriler ŞİFRELENDİ” mesajını yazdırmışlardı.

Olayın hemen arkasından önlem olarak şehirdeki 900 bilet makinesi ve turnikesi kapatılmış ve şehir sakinleri Pazar gününe kadar metro ve tramvay sistemlerinde ücretsiz seyahatin keyfini çıkartmıştı.

Ancak dijital saldırganlar bu kadarla kalmadılar. Bu gün yaptıkları bir açıklama ile San Francisco ulaşım sistemindeki tüm verileri ele geçirdiklerini ve kendilerine 73 bin dolar değerinde Bitcoin ödenmediği takdirde bu verileri açıklayacaklarını duyurdular. Verilerin toplam 30 GB büyüklüğünde olduğunu ifade ettiler.

San Francisco Municipal Transportation Agency (San Francisco Belediyesi Ulaşım İdaresi – SFMTA) bir açıklama yaparak yaşanan saldırıda saldırganların güvenlik duvarlarını aşamadığı ve hiç bir veriyi ele geçirmediği açıklandı. Öte yandan yaşanan olayların SFTMA’nın iç ağına gönderilen bir e-mail veya USB bellek ile gerçekleşmiş olabileceği belirtildi. İç ağa sızan zararlı yazılım ofislerdeki 900 bilgisayar ile bazı sistemleri etkileyerek şifrelenmelerine yol açtığı belirtildi. Ancak SFTMA’nın sunucularından hiç bir veri çalınmadığı açıklandı.

Mr. Robot dizisi veya film senaryolarına benzeyen bu olayda gelişmeler nasıl ilerleyecek şu anda bilinmiyor. Eğer gerçekten saldırganlar SFTMA’nın verilerini ele geçirdilerse bu verilerin ne gibi zararlara yol açabileceğine dair çeşitli manipülasyonlar var ancak şu anda kesin bir bilgi bulunmuyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir