Gündem

Samsung’dan 10 nanometrelik mobil işlemci

By

on

Samsung, bir önceki sisteme göre yüzde 27 daha yüksek performans sunan dünyanın ilk FinFET teknolojili çipinde seri üretime başlıyor.

Yarı iletken teknolojisinde önemli bir oyuncu olan Samsung, 10 nanometre (nm) FinFET teknolojisine sahip Çip üzerinde Sistem (System on Chip – SoC) ürünlerinin seri üretimine başladığını duyurdu. Şirketin bu girişimi sektörde bir ilki temsil ediyor.

Ocak 2015’te sektörde ilk kez FinFET mobil uygulama işlemcisinin (AP) başarılı seri üretimini gerçekleştiren Samsung böylece elini güçlendirmiş olacak.

Yüzde 27 daha yüksek performans

Samsung’un yeni 10 nm FinFET işlemcisi (10LPE), bir önceki 14 nm nesline kıyasla hem işlem teknolojisinde hem tasarımda ek iyileştirmelere sahip gelişmiş bir 3D transistör yapısını kullanıyor. Bu transistör yapısı, yüzde 27 daha yüksek performans, yüzde 40 daha az enerji tüketimi ve alan verimliliğinde yüzde 30’a kadar artışa imkan veriyor. Boyut ile alakalı kısıtlamalarını aşmak adına, önceki pek çok yenilikçi teknolojiyi bünyesinde barındıran işlemci mobil cihazların tasarımlarında daha cesur incelikte ve farklı gelişmelere böylece imkan tanıyabilecek.

Samsung ilk 10 nm işlemci neslinin ardından, performans artışlı ikinci nesil işlemcinin seri üretimine 2017’nin ikinci yarısında başlamayı hedefliyor.

Samsung aynı zamanda güçlü bir 10nm ekosistemi elde etmeyi amaçlıyor. Bu amaçla gerekli tüm araçları içeren kitleri yeni başlayacak tasarımlar için geliştiricilere de sunuyor.

10nm işlem teknolojisine sahip SoC’lerin, önümüzdeki yılın başında CES 2017 ile lansmanı yapılacak olan dijital cihazlarda kullanılması ve 2017 boyunca yaygınlaşması bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir