Gündem

Samsung Note7’leri geri toplama sorunu yaşıyor

By

on

Kanada’daki Note7 telefonlar 15 Aralık’tan sonra çalışmaz hale getirilecek.

Samsung’un bataryadan kaynaklı patlamalar nedeniyle Galaxy Note7 telefonları geri çağıralı uzun bir zaman oldu ancak anlaşılan o ki bazı kullanıcılar telefonlarını geri vermek istemiyor. Örneğin Kanada’da halen aygıtlarını teslim etmeyenler var ve Samsung bu sebeple geri alım programını sonlandırmış değil.

Samsung bu sürecin sona ermesi için şu sıralar, Yeni Zelanda ve geçen ay Avustralya’da bu telefonları mobil ağdan koparmaya karar vermiş durumda .

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada Note7 telefonlar üzerinde pil ömrünü kısaltmak, Bluetooth ve Wi-Fi özelliklerini devre dışı bırakmak dahil 12 farklı önlem alacağını açıkladı. Bu önlemler 12 Aralık tarihinden itibaren Kanada’da uygulamaya konulacak.

15 Aralık’tan itibaren Note7’i kullanan müşteriler artık arama, veri kullanımı veya kısa mesaj göndermek için hiçbir Kanada mobil şebekesine bağlanamayacak. Öte yandan Samsung bu güne kadar Kanada pazarında satılan Note7 cihazlarının yaklaşık yüzde 90’ının güvenliğini sağlayabildiğini açıkladı.

Bu önlemler Yeni Zelanda’daki müşteriler için 18 Kasım’danitibaren uygulamaya konulacak.

Note7 telefonların geri çağrılması ve üretiminin durudulması Samsung için hem halkla ilişkiler hem de finansal açıdan büyük zararlara yol açtı. Şirket, IT ve Mobil İletişim bölümünün üçüncü çeyrek gelirinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 düşüş yaşadığını ve işletme kârının da yüzde 95 düşüş gösterdiğini açıklamıştı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir