Gündem

Samsung Galaxy Tab S2’nin özellikleri sızdı

By

on

Samsung, ilk modelini geçtiğimiz yıl tanıttığı ve muazzam ekranı ile ince tasarımı ciddi şekilde beğenilen Galaxy Tab S serisinin yeni üyesini tanıtmaya hazırlanıyor. Bu ayın ortalarında şirketin yeni tablet üzerinde çalıştığı haberleri paylaşılmış, ancak pek bir detay verilememişti.

Geçtiğimiz sene satışa çıkan Tab S modelleri, 8.4 ve 10.5 inç olarak tasarlanırken, Samsung bu sefer Apple ve Google’ın da 4:3 olarak kullandığı en-boy oranında değişikliğe gitme kararı almış. Yine iki farklı çeşidini göreceğimiz Galaxy Tab S2 modelleri, ilk seriden farklı boyutlara sahip olacak. Bunun da çeşitlilik açısından oldukça başarılı olacağını düşünüyoruz.

İlk çıktığında dünyanın en ince tableti olma özelliğiyle büyük beğeni toplayan Tab S modelleri, daha sonra iPad tarafından geçilmişti. Tablet ile ilgili bugüne kadar edinilen bilgiler de, yalnızca yeni seride Super AMOLED ekran teknolojisi kullanılacağı ve  son iPad’den daha ince olacağı yönündeydi. Bugün itibariyle yayınlanan GFXBench test sonuçları, diğer donanım özelliklerinin yanında tabletin gerçekten de şimdiye kadar görülmemiş bir incelik ve hafiflikte olacağını ortaya çıkardı. Söylenenlere göre, 9.7 inç boyutundaki Samsung Galaxy Tab S2, yalnızca 5.4 mm kalınlığında ve 407 gram ağırlığında olacak. Bu da her anlamda iPad’den daha ince ve hafif olduğunu gösteriyor.

samsung galaxy tab s2

(Ekran görüntüsünde kamera için 7 MP ve ekran boyutu için de 9.6 inç gösterilmesine itibar etmeyin. GFX Bench’in böyle hatalar yaptığı bilinmekle birlikte, bu ölçüler kullanılmıyor.)

Yeni serinin büyük modeli olacak olan Galaxy Tab S2 9.7, aynı yeni iPad’ler ve Nexus 9 gibi 2048 x 1536 piksel çözünürlüğe sahip ve Samsung’un Super AMOLED ekran teknolojisini destekliyor. Android 5.0.2 Lollipop ile satışa çıkacak olan Tab S2, Samsung’un ürettiği Exynos yonga setinde sekiz çekirdekli 1.9 GHz işlemciye ve altı çekirdekli Mali T760MP6 grafik arabirimine sahip olacak. Tablette 3 GB RAM, 32 GB dahili depolama alanının yanında 8 MP arka ve 2 MP de ön kamera yer alacak.

Önceki modele göre yapılan iyileştirmeler ise daha çok yonga setinde olmuş. RAM miktarı ve kamera çözünürlükleri aynı kalmış.

Metal bir çerçeveye sahip olacağı söylenen Tab S2 modellerinin yaz aylarında tanıtılmasını bekliyoruz. Samsung’un Tab S modeli tabletleri geçtiğimiz yılın en iyi tabletleri arasında 2. sırada yer almıştı ve hâlâ 879 ve 1085 TL’den ülkemizde satışı sürüyor. Tablet incelemesini de buradan okuyabilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir