Gündem

Samsung Galaxy S6’da kablosuz şarj olacak

By

on

Samsung, lafı alıp iyice dolandırarak yaptığı bir blog yazısı ile, yeni amiral gemisi telefonu Galaxy S6’nın kablosuz şarj destekleyeceğini bir nevi duyurdu. 2000 yılından beri kablosuz şarj sistemleri üzerinde çalışan şirket, sonunda bir akıllı telefonu için bu özelliği devreye sokacak gibi görünüyor. Samsung’un açıklamayı yaptığı Samsung Tomorrow isimli resmi blogda, sanki kablosuz şarjlar ile ilgili sıradan bir blog yazısı gibi kaleme alınmış makalede “Yeni gelecek Galaxy akıllı telefonlarda, kullanıcılar daha önce eşine rastlanmamış bir kablosuz dünyaya adım atacak” ifadelerine yer verildi. Biz de doğal olarak 1 Mart’ta tanıtılacak Galaxy S6’nın kablosuz şarj destekleyeceğini düşündük, hatta inandık.

70037_EP-WG900_Dynamic_Large-691x331

Şu an için dünyada üç farklı kablosuz şarj standardı bulunuyor. Qi standardı, daha çok telefonlarda görünürken, PMA ve A4WP standartları da yakında güçlerini birleştirecek ve toplam 2 farklı standart olacak. Samsung da bu üç standarda da abone durumda ve anladığımız kadarıyla, yeni telefonlarında hepsini desteklemeyi planlıyor. 2015 yılının dönüm noktası olacağını belirten Samsung, kablosuz şarj teknolojileri arasındaki farklılığa ve standardın tam olarak oluşmamasına değinirken, yine ipucu vermekten kendini alamıyor ve “güçlü akıllı telefonlar ile kablosuz şarj teknolojisini demokratikleştirme yolunda adımlar atacağız.” diyor. Yani, yeni Galaxy akıllı telefon kullanıcıları, kablosuz şarj aletleri hangi standardı desteklerse desteklesin, telefonlarını şarj edebilecek.

Samsung, bunun dışında bir de yeni Galaxy için Twitter’dan telefonun işlemcisine odaklanan bir video yayınladı.

Videoda, “Ben ne kadar hızlı olursam, o kadar fazlasını yaparım.” ve “Diğerlerine daha fazla vakit ayırabilirim.” cümleleri yer alıyor. İlkinden hızlı bir performans vaadi aldığımız repliklerin ikincisi de yüksek ihtimalle pil ömrüne değiniyor. Samsung, daha önce de yeni Galaxy’nin kamera performansıyla ilgili bir video yayınlamıştı.

Son aldığımız bilgilere ve dedikodulara göre, Galaxy S6’da sekiz çekirdekli Exynos 7420 işlemci, aynı şekilde etkileyici Mali-T760 GPU ve 3 GB RAM bulunacak. 5.1 inç QHD ekrana sahip olması beklenen telefon, aynı zamanda 20 MP OIS arka ve 5 MP ön kameralarla kaliteli bir fotoğraf deneyimi sunacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir