Gündem

Samsung Galaxy S5 için Android L göründü

By

on

Şimdiye kadar Nexus telefonlardan çekilmiş Android L arayüzüne birçok yerde denk gelmiştik. Ancak telefon üreticilerinin kendi arayüzlerini Android L’e nasıl uyarlayacakları asıl kafaları kurcalayan soruydu. SamMobile’ın Galaxy S5’te kullanılan Android L’e sahip TouchWiz arayüzüne dair sızıntısı da bu sorunun cevabı olarak kabul edilirse, pek fark olmayacağını söyleyebiliriz. Google’ın daha sade ve temiz bir arayüz beklentisi oluşturduğu Android L, Samsung’un TouchWiz arayüzünde istediğine kavuşamamış gibi görünüyor.

Galaxy S5 için konuşacak olursak, Samsung, Google’ın beğeni toplayan Materyal Tasarım felsefesini küçük de olsa uygulamış diyebiliriz. Aralara serpiştirilen bu tasarım özellikleri haricinde çekirdek uygulamalar ve bildirimler kart benzeri, renkli öğeler haline gelmiş. Ancak ana ekran, uygulama ekranı ve diğer birçok alan Samsung’un bildiğimiz kalabalık, bol widget’lı ve bize göre göz yoran arayüzünden farksız.

Direkt Android L için tasarlanan cihazlarda daha göze çarpan arayüz değişiklikleri görme ihtimalimizin daha yüksek olduğunu belirtelim. SamMobile da bu videoda görülenin çok ama çok erken bir koddan oluştuğunu vurguluyor. Birçok animasyon görünmüyor ve performans da telefona optimize edilmiş değil. Her ne kadar bu TouchWiz arayüzü daha tamamlanmamış olsa da, Samsung’un o bol özellikli, kalabalık düzenine devam edeceğini söylemek mümkün.

Yine de bu videonun ortaya çıkması bile, telefon üreticilerinin Android L’e yönelik çalışmalarında önemli yol kat ettiğini gösteriyor. Yani daha önce sorunlar yaratan yazılım güncellemeleri, Android L ile birlikte daha küçük bir sorun olacak ve cihazlar yeni güncellemeyi daha hızlı bir şekilde alabilecek diye düşünüyoruz.

Recommended for you

0 Comments

  1. MaviEkran

    Ekim 3, 2014 at 12:55 pm

    Teşekkürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir