Gündem

Samsung Galaxy S4 için resmi Lollipop ROM’u sızdı

By

on

Samsung Galaxy S4 için resmi Android 5.0.1 Lollipop ROM’u bugün itibariyle XDA Developers’ta yayınlandı. İlk olarak bir Çin forumunda paylaşılan dosyalar, direkt olarak XDA tarafından da alınıp paylaşıldı ve hızla yayıldı. Galaxy S4’ün, Lollipop güncellemesi alıp almayacağı konusuna başlarda şüpheyle yaklaşılsa da, daha sonralarda telefonun güncellemeyi alacağı kesinleşmişti. Bu da ROM’un gerçekten resmi olduğu ihtimalini arttırıyor. Nihayetinde Samsung tarafından yayınlanmadığı için, ROM’a “%100 resmi Samsung güncellemesidir” şeklinde yaklaşamıyoruz.

Yayınlanan ROM, orijinal kaynağa göre GT-I9500/9502/9508/9508v modelleriyle uyumlu. XDA’deki üyelerin de son birkaç saattir ROM’u kullanma fırsatı yakaladığını ve tecrübelerine dayanarak, ROM’un resmi Samsung yazılımı olduğu yönünde mutabakata vardıklarını söyleyebiliriz.

Yine de S4 ROM’u ile ilgili bilinmesi gereken birkaç şey bulunuyor. İlk olarak ROM’un Çin bölgesine ait olduğunu söyleyelim. Yani telefonda iki farklı Çince seçeneğine ek olarak sadece İngilizce dili seçilebiliyor. Yine de bazı sistem mesajları bölgesel olarak kalıyor ve hava durumu gibi bazı özellikler de yine Çin bölgesine hizmet ediyor. Galaxy S4 ROM’unda stock İngilizce klavye bulunmadığını da belirtelim ancak bunun çözümü oldukça kolay. Bunların haricinde yazılımın gayet iyi çalıştığını söyleyebiliriz. NFC, sbeam, GPS, Bluetooth, 3G, Wi-Fi, sensörler, hotspot gibi ROM’larda sıkıntı çıkarabilen özelliklerin hepsi düzgün bir şekilde çalışıyor.

Önceki dedikodulara göre Mart veya Nisan ayında telefonlara gönderilmesi beklenen Galaxy S4 için Android Lollipop’u beklemeden bir heyecan yaşamak istiyorsanız, buradan XDA Developers’taki konuya gidip ROM’u edinebilirsiniz. Yine de dikkatli olmanızı ve daha önce ROM kurulumu yapmadıysanız veya nasıl yapılacağını bilmiyorsanız ROM üzerinden yazılım değiştirmemenizi, resmi güncellemeyi beklemenizi öneririz.

Recommended for you

6 Comments

 1. Samsung

  Ocak 19, 2015 at 5:10 pm

  Allah rızası için Çıkarın şu güncellemeyi ya ajdnfıf

 2. Cengiz

  Ocak 25, 2015 at 8:23 pm

  Ne Martı ne Nisanı? Bir an önce dağıtsınlar işte. Zaten Türkiye sürümü normalden de uzun sürecek. Haziranı falan bulur bu gidişle.

 3. Maximum Emlak

  Şubat 11, 2015 at 12:58 am

  Hala versiyon ismi yazılmamış hiçbiforumdada yok

 4. mahmut

  Mart 11, 2015 at 12:30 pm

  5.0.1 yazıyor görmüyormusun maximum emlak

 5. volkan

  Nisan 5, 2015 at 1:27 am

  Süper

 6. ümit

  Haziran 11, 2015 at 10:54 am

  Resmi güncelleme ne zaman gelecek
  Bilgisi olan lütfen yazsın
  Sıkıldım artık

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir