Gündem

Samsung, Exynos çipini duyurdu

By

on

Samsung, uzun zamandır beklenen yeni işlemcisi Exynos ModAP’i duyurdu. Exynos ModAP çipseti, dört çekirdekli bir uygulama işlemcisi(Application Processor, AP) ve LTE-A destekli bir modemi(Mod) bir araya getiriyor. Çipset, hız ve güç tasarrufu vadederken, performanstan da ödün vermemeyi amaçlıyor.

LTE destekli bu yeni çip ile Samsung, ürettiği cihazlara kendi mimarisini yerleştirerek Kuzey Amerika ve Avrupa’da satışa sunabilecek. Eylül ayında tanıtılması beklenen Samsung Galaxy Note 4’te de yeni Exynos çiplerin olması bekleniyor.

Dört çekirdekli işlemcisi ve LTE-A modemine ek olarak, Exynos ModAP çipseti, gelişmiş bir de görüntü sinyal işlemcisi içeriyor. Böylece yüksek çözünürlüğe sahip kamerası olan cihazlar, yüksek kalitede video kaydetme ve grafikler ile yüksek çözünürlüklü videoları takılma olmadan oynatma imkanı bulacak. Samsung, işlemcinin 8MP çözünürlükte 30 FPS desteklediğini söylüyor.

Nispeten orta sınıf telefon ve tabletlere hitap eden Exynos ModAP, Samsung’un bu alanda sıçramadan önce yaptığı bir deney gibi. Qualcomm Snapdragon’un üst seviye işlemcileriyle yarışması henüz mümkün olmayan Exynos’un performansını cihazlar çıktıkça göreceğiz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir