Gündem

Samsung, BlackBerry’i satın alabilir

By

on

Güvenilir basın ajansı Reuters’in haberine göre, geçtiğimiz hafta içerisinde Samsung ve BlackBerry’nin yönetim ekibi, Kanadalı dev firmanın Samsung’a satılmasını konuşmak için gizli bir toplantı gerçekleştirdi.

Koreli üreticinin, satın alma için BlackBerry’nin şu an borsadaki açılış miktarının çok üzerinde bir rakam olan hisse başına 13.35 dolar ile 15.49 dolar arasında bir fiyat önerdiği söyleniyor. Bu rakamlara baktığımızda ise satın almanın toplam 7.5 milyar dolar civarında olacağı belirtiliyor.

BlackBerry’i satın aldığı takdirde, Samsung şirketin oldukça fazla sayıda olan patent kataloğunu da kendi bünyesine geçirme fırsatı yakalayacak. Bu da, Samsung’u direkt olarak oldukça karlı olan kurumsal pazarda önemli bir isim haline getirecek.

BlackBerry, konuyla ilgili yaptığı kısa açıklamada Samsung ile bu tür bir diyalog halinde olmadıklarını belirtti. Ancak, bunun sebebinin de iki şirketin temsilcilerinin resmi olmayan bir ortamda buluşması olduğu belirtiliyor. Nihayetinde, BlackBerry’nin adı daha önce de Lenovo ile anılmıştı. Kasım ayının ortalarında ise Samsung ve BlackBerry, mobil güvenlik çözümlerini Android cihazlara getirmek için bir anlaşma imzalamıştı.

Bu haberlerle birlikte, BlackBerry’nin hisse fiyatları da hızlı bir artış gördü. Günü 10 doların altında bir rakamdan açan şirket, gün ortasında %30’a yakın bir sıçrama ile hisse başına 12.60 doları gördü. Ancak BlackBerry’nin anlaşmayı yalanlamasının ardından hisse değerleri 10.65 dolara kadar geriledi. Yine de BlackBerry, günü açılış rakamına 1 doların üzerinde bir miktar ekleyerek kapatmış oldu.

Güncelleme: Samsung’dan da konu ile ilgili yalanlama geldi.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir