Gündem

Samsung Avrupa’da laptop pazarından çekiliyor

By

on

Sony ve Vaio’nun ayrılmasının ardından, Samsung da Ativ Windows ile Chromebook cihazlarının Avrupa’da satışlarını durdurma kararı aldığını açıkladı. Tüm dünyanın mobil teknolojilere kaydığı bu dönemde, PC pazarının gittikçe küçüldüğü herkes tarafından biliniyor. Neredeyse teknolojinin her alanında ürünler çıkaran Samsung ise laptop pazarından çekilme kararıyla bu durumun ne kadar doğru olduğunu vurgulamış oldu.

Berlin’de düzenlenen IFA 2014 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda da laptop bazında sessiz kalan Samsung, yeni bir ürün tanıtmamıştı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “İhtiyaç ve taleplere anında cevap veren bir firma olduk. Avrupa’da laptop ve Chromebook satışını durduruyoruz. Bu durum bölge spesifik olup, diğer pazarları etkilemeyecektir. PC kategorisinde ihtiyaç olan pazarlarda gerekli düzenlemeleri yapıp, rekabetimize devam edeceğiz.” denildi.

Sony’de olduğu gibi bu karar çok sayıda işten çıkarmaya da yol açtı. Şirket TV bölümünü de yeniledi ve belli bir miktarda çalışan TV kısmına geçiş yaptı ancak tahmin edilen toplam işten çıkarma sayısının 5000 civarında olduğu tahmin ediliyor. Samsung tarafından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmasa da daha fazla bilgi için Samsung ile iletişime geçtik. Henüz laptop pazarından çekilmenin ülkemizi etkileyip etkilemeyeceği ise belli değil.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir