Gündem

Samsung, 5G deniyor

By

on

Ülkemizde henüz 4G’yi tadamamışken, Samsung Güney Kore’de 5G teknolojisiyle akıl almaz hızlarda veri transferi üzerinde çalışıyor.

Yine de Türkiye 4G eksikliği konusunda yalnız değil. Şu sıralar birçok ülke 4G’ye geçiş ile uğraşıyor, bu yüzden 5G’nin gerçek olmasına daha epey bir zaman olduğunu söyleyebiliriz. Yine de bu durum, teknolojide her zaman olduğu gibi büyük firmaların, geleceği çizmesine engel olmuyor.

Samsung kendi 5G ağını oluşturarak, gelecekte nasıl iletişim kurulacağını ve nasıl hızlara erişilebileceğini test ediyor. Samsung, kendi 5G ağı üzerinden saniyede 1 GB’ın biraz altında (7.5 Gbps) downlaod hızlarına erişirken, bize de oturup seyretmek kalıyor.

Ancak Samsung’un etkileyici gösterisi orada sonlanmıyor. 100 km’nin üzerinde bir hızla ilerleyen araçtaki mobil istasyon, hareket halindeyken saniyede 150 MB’ın üzerinde bir hızla download yapabiliyor. Samsung bu rakamlara erişebilmek için kendi ağında yüksek frekanslı 28 Ghz bant teknolojisini kullanmış ancak bu videoda gördüğümüz düzenek ve diğer yüksek frekanslı bantlar genellikle çok küçük bir kapsama alanına sahip. Samsung’un bu konuya çözümü ise, sinyal kalitesini ve seviyesini arttırmak için “Uyarlanabilir Hibrid Dizilim Teknolojisi”ni kullanmak olacak.

2020 senesinde Avrupa’ya 5G mobil bağlantı hızını getirmek için ortak çalışmalara başlayan Avrupa Birliği ile Güney Kore’nin ileride daha ne gibi başarılara imza atacağını hep birlikte göreceğiz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir