Gündem

Samsung 4GB RAM kullanmaya başlıyor

By

on

Samsung Electronics, akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılmak üzere 4GB’lık RAM’e sahip yeni çiplerini duyurdu. Samsung piyasadaki ilk 8 Gigabitlik LPDDR4(düşük güçlü çift veri hızı) mobil DRAM’i üretti. Şirketin Pazartesi günkü açıklamasına göre bu çip ile akıllı telefonlar ve tabletler 4GB hafızasında bir RAM’e sahip olabilecek.

Bugünkü piyasada en pahalı ve önde gelen akıllı telefonlar 2GB’lık RAM kullanmakta. En iyi RAM, 3 GB ile yine Samsung’un son ürünü olan Galaxy Note 3’te. Samsung’un yeni ürettiği bu çip sayesinde, telefonun tepki süresinin daha da kısalması, uygulamaların daha seri açılması ve ekran çözünürlüklerinin daha yüksek olması bekleniyor. Yeni çip ayrıca şimdiki pek çok çipten daha az güç tüketimine sahip olacak.

Yeni çipin 2014’ün başlarında piyasaya sürüleceği belirtiliyor. 4 GB’lık çiplerin büyük ekranlı akıllı telefonlarda, tabletlerde ve ultra ince notebooklarda kullanılması bekleniyor. Samsung şirketi henüz çip hakkında detaylı bir açıklama yapmadı.

2014’ün akıllı telefonlarından beklenen diğer yenilikler ise LTE ile daha hızlı ağ bağlantısı ve daha hızlı işlemciler.

Qualcomm şirketi de yakın zamanda yeni işlemcisi Snapdragon 805’i tanıttı. Dört çekirdeğe sahip işlemci 2.5 GHZ hızında. İşlemcinin 2014’ün ilk yarısında cihazlarda yer alması bekleniyor.  Samsung’un, Ocak ayında düzenlenecek Uluslararası CES fuarında yeni nesil akıllı telefonlarında hangi işlemciyi kullanacağını açıklaması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta ise şirket, resmi Twitter hesabından kullanıcıların, mobil cihazlarda kullanılan Exynos işlemci için hazır olup olmadıklarını sordu.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir