Gündem

Samsung, 2014’te de telefon pazarını domine etti

By

on

2014 yılında, tüm dünyada akıllı telefon satışlarında yükseliş gözlense de, ilk üç üreticinin yeri oynamadı. Samsung, uzun süredir devam eden liderliğini korurken, Apple da sabit müşteri kitlesiyle Samsung’un arkasında yer almaya devam etti. Yine de listenin alt tarafındaki kızışma ve çekişmeden ötürü, Samsung’un pazar payı düşerken, 3. sıranın altında kazan kaynamaya başlıyor.

TrendForce’un yayınladığı rapora göre, Samsung’un pazar payı 2013 ile 1014 arasında %4.5 puan azalırken, önümüzdeki sene için yapılan tahminlere göre de yine %1.4 puan bir düşüş yaşanacak. İkinci sıradaki Apple ise oldukça hareketsiz. Kendi kitlesiyle mutlu hayatına devam eden Apple, 2013’ten 2014’e geçişte 0.2 puan pay kaybetse de, 2015 de aynı oranı koruyacak gibi görünüyor. Üçüncü sıradaki Lenovo ise, Motorola’yı satın almasıyla birlikte pazar payına %3 gibi bir oran ekleyerek yerini sağlamlaştırmış görünüyor. Ülkemizde pek popüler olmayan Lenovo telefonların dünya genelinde ve özellikle Uzak Doğu Asya’da önemli bir kitlesi bulunuyor.

smartphone market

Listenin 4. sırası için son yılların yükselen ismi Huawei ile kalitesi ve marka adıyla bizim de çok beğendiğimiz telefonlar üreten LG arasındaki yarışın galibi, %0.1 puan farkla LG oldu. Yine de Çin merkezli firmaların hızlı yükselişi karşısında dayanması zor görünen LG, önümüzdeki sene pazar payını arttıracak olsa da Huawei ve Xiaomi’nin gerisinde kalacak. Önceki senelerde ortalıkta görünmeyen Xiaomi’nin de listeye 5. sıradan girmesi ve önümüzdeki sene için beklenen %1.7’lik artış da, Çinli şirketin başarısını gösteriyor.

Dünya genelinde satışa çıkarılan akıllı telefon sayısı ise 2014 yılında 1.16 milyar birim oldu. Önümüzdeki yıl bu sayının biraz daha artıp 1.2 milyarı geçmesi bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir