Donanım

Ryzen performansını yükseltmek için 7 ipucu

By

on

Ryzen işlemciler kutusundan çıktığı andan itibaren güçlü ama bu ipuçları her zaman güçlü kalmasını sağlayacak.

Son on yıl içinde AMD nihayet en yıkıcı bilgisayar işlemci sınıfı Ryzen’ı piyasaya sürdü. Şu anda resmi olmayan kaynaklara göre AMD için satışlar iyi gidiyor ve tüketiciler de elde ettikleri performanstan memnunlar.

Üst seviye işlemciler için Ryzen 7 1800X, Ryzen 7 1700X ve Ryzen 7 1700-kesinlikle üretkenlik ve içerik oluşturma görevlerini hedefliyor. AMD’nin Ryzen 7 işlemcileri, 8 çekirdekli, 16 izlekli gücünü rakibi Intel’e göre neredeyse yarı fiyatına sunuyor.

Tüketiciler de genel performanstan memnunlar ancak Ryzen işlemcilerden daha çok verim almak için bazı noktalara dikkat etmek lazım. İşte size 7 maddelik bir liste.

1- Doğru Anakartı seçin

Her şeyin üzerine takılacağı bir temel bileşeni seçmek en önemli başlangıç noktası.

Ryzen serisi tüm işlemciler AMD’nin yeni AM4 anakartlarına takılabiliyor, ancak bu anakartların tamamı bilgisayarınızın yeteneklerini doğrudan etkileyen farklı yonga setleri kullanılarak oluşturuldu. Her yonga seti, USB 3.0 portları ve NVMe sürücüleri gibi teknolojiler için çeşitli arabirim desteği sunmakla kalmıyor, bazı yonga setleri CPU overclock ve çoklu ekran kartlarını desteklerken bazıları bu özellikleri desteklemiyor.

Burada olanların hepsini derinlemesine incelemeyeceğiz, ancak daha önce ele aldığımız bir makalemizde bu konunun detaylarına göz atabilirsiniz.

2- Düzenli olarak BIOS güncellemesi yapın

Çoğu PC kullanıcısına, donanımınızın yeteneklerinde küçük kazançlar için ama gerekli olmadıkça anakart BIOS güncellemelerini yoksaymalarını öneririz. Ryzen’da durum böyle değil.

Ryzen oldukça yeni bir işlemci ve bu yüzden anakart üreticilerinden hızlı ve öfkeli bir şekilde sürekli yeni BIOS güncellemeleri geliyor. Bu ilk haftalarda yayınlanan düzeltmeler, AMD sistemleri için hız, kararlılık ve mevcut özellikleri büyük ölçüde artıracak yenilikler sunuyor. Kesinlikle Ryzen için bu ilk günlerde güncel kalmanız lazım. Güvenli şekilde adım atmak için önce mevcut UEFI BIOS’unuzu bir flash sürücüye yedeklediğinizden emin olun.

3. Daha hızlı RAM kullanın

Erken dönem testlerde, Ryzen’in hafıza hızları özellikle oyunlarda oldukça değişken sonuçlar veriyor. Ryzen performansının bazen Intel yongalarına göre daha yavaş olabileceğini de görüyoruz. Bunun arkasındaki nedenlerden birisi farklı anakartların farklı bellek hızlarını desteklemesi ve BIOS’unuzun en iyi performanstan yararlanmak için yapılandırılmamış olması olabilir.

Örneğin, bizim sistemimiz Gigabyte Aorus GA-AX370 Gaming 5 anakartı varsayılan BIOS ayarlarını kullanarak 3.000MHz Corsair Vengeance LPX DDR4 belleğimizi otomatik olarak 2.113MHz’e düşürüyor.

BIOS’a girip Advanced Memory Settings (Gelişmiş Bellek Ayarları) bölümüne dalarak, RAM frekansı 2,933 MHz’e yükselten bir Extreme Memory Profile (XMP) etkinleştirmemize izin veriyor. 800 MHz çok büyük fark yaratır ve bunu BIOS’unuza girmediğiniz sürece bilemezsiniz. Biz bu yazıyı yazarken, Gigabyte gelişmiş bir DDR4 uyumluluğu sağlayan yeni bir beta BIOS yayınladı. Dediğimiz gibi BIOS’unuzu güncel tutun.

Yüksek bellek hızlarını etkinleştirmek, Ryzen’in bazı oyun ve uygulamalardaki performansını doğrudan geliştiriyor. Anakartınız önceden seçilmiş bellek kitinize ait profilleri ve ayarları içermiyorsa, elle RAM hızaşırtma yapabilirsiniz. Bunu yaparken yine de anakart tarafından resmi olarak desteklenen bellek hız ve voltaj ayarlarına sadık kalırsanız daha iyi olur.

Halihazırda, Ryzen 3.200 MHz’deki bellek hızlarını etkin bir şekilde destekliyor. AMD, daha yüksek hızların da geldiğini söylüyor: “Mayıs ayında anakart üreticilerine, seçtikleri ürünler üzerinde, referans saat ayarlamaları olmaksızın geçerli DDR4-3200 limitinden daha yüksek hızları destekleyebilecek güncellemeler sunmak istiyoruz.”

4- Hızaşırtma yapın (Overclock)

EKWB Predator 240 gibi bir sıvı soğutma sistemi ile Ryzen işlemcinin sınırlarını zorlayabilirsiniz.

500 dolarlık Ryzen 7 1800X, 400 dolarlık Ryzen 7 1700X ve 330 dolarlık Ryzen 7 1700 arasındaki en büyük fark saat hızlarıdır. Amiral gemisi 1800X’in temel saati 3.6GHz ve 4GHz’e yükselebilirken 1700 3GHz’den 3.7GHz’e kadar çalışır.

İlk dönem testlerinde Ryzen işlemcilerin 3.8GHz ve 4GHz arasında hızaşırtma problemi yaşamadağını gösteriyor. Ryzen 7 1700’ü bu seviyelere hızaşırtmak, işlemcinin 170 dolarlık performansı, 170 dolar daha az ödeyerek karşılamasına imkan sağlar.

X370, B350 veya X300 anakart ile birlikte en iyi overclock’ları elde etmek için güçlü bir CPU soğutucusuna ihtiyacınız var. Özellikle de donanımınızın garantisini geçersiz kıldığı için herkes bu ekstrem hızaşırtmalara pek sıcak bakmıyor. Ancak bu riski alırsanız, Ryzen’a hızaşırtmak size özgür ve potansiyel olarak büyük bir performans artışı sağlayabilir.

Ayrıca AMD’nin bu hızaşırtma işlemleri için resmi bir yazılım yayınladığını da göz ardı etmeyelim.

AMD’nin Ryzen Master yazılımı

5. Temiz bir Windows yüklemesi yapın

Pek çok PC üreticisi yeni bir PC kurduklarında temiz bir Windows kurulumu gerçekleştirir. AMD, PCWorld’e, Intel tabanlı bir makinede oluşturulmuş mevcut bir Windows imajını kullanmak yerine, özellikle Ryzen sistemine kurulmuş Windows’un temiz bir sürümünü kullanırken performansın biraz daha arttığını söyledi. Bununla birlikte, biz bu durumu ilk elden test etmedik.

Windows 7 kesinlikle Ryzen işlemcilerine kurulabilir ve çalışacak olsa da, AMD ya da Microsoft, eski işletim sistemini güncellemeleri ya da sürücüleri ile desteklemez. Microsoft’un dünyasında, Ryzen sadece Windows 10 ile eşleşmeli. Ancak AMD’nin yeni yongaları Linux’u da destekliyor.

6. Windows’un güç planını değiştirin

İşte tuhaf bir başlık, ancak kesinlikle yüzde beş oranında performansı artırabilir. AMD, Windows’un güç planının, güç ve performans dengeleyen varsayılan “Dengeli” plandan “Yüksek Performanslı” ön ayarına çevirilmesini önermektedir.

Neden? Çünkü Windows Denetim Masasının Güç Seçenekleri bölümünde bulunan yüksek performanslı plan, Ryzen işlemcilerin “SenseMI Pure Power” ve “Precision Boost” teknolojilerinin, değişen iş yüklerine 1 ms kadar hızlı cevap vermesini sağlıyor. Bu durumda işlemcinin performansını gerçekten yükseltiyor.

Intel için bunu yapmanıza gerek yok. Bilgisayarınız Yüksek Performans olarak ayarlandığında, Dengeli bir durumda olduğundan daha yüksek çekirdek saat hızları boşta kalmadığından Intel işlemciler sadece daha fazla güç kullanır. Elbette bu AMD açısından pek iyi değil ama AMD’den Rob Hallock, “Nisan ayının ilk haftasında, dengeli planın güç ilke parametrelerini bir masaüstü bilgisayarın tipik kullanım modelleriyle daha uyumlu bir hale getirmek için optimize eden AMD Ryzen işlemcilere yönelik bir güncelleme sunmayı planlıyoruz” dedi.

7. Windows’un Yüksek Hassas Olay Zamanlayıcısını devre dışı bırakın

Oyun performansını artıracak başka ilginç bir ipucu daha var, ancak kendimizi henüz bir Ryzen işlemcisinde test etmedik. Yine de, yıllarca Intel işlemcilerinde performansı artırmak için bu ayar işe yaramıştır.

“Sistemin Windows Yüksek Hassasiyetli Etkinlik Zamanlayıcısı (High Precision Event Timer  – HPET) devre dışı bırakıldığından emin olun” diyen sadece biz değiliz bunu AMD öneriyor ve ekliyor; “HPET genellikle BIOS’ta devre dışı bırakılabilir. Alternatif olarak: Windows’da yönetici yetkileri ile bir komut penceresi açabilir bcdedit / deletevalue useplatformclock komutunu verebilirsiniz. Bu, yüzde 5 ila 8 oranında performansı artırabilir. ”

Bonus: tüm donanım sürücülerini, oyunları ve sistemde sürekli çalışan yazılımları sürekli güncel tuttuğunuzdan emin olun. Sürekli olarak yeni Ryzen işlemcilerin ince ayarlarına odaklanan üreticiler ve yazılım geliştiriciler ciddi performans artışı sağlayan güncellemeler yayınlıyorlar.

AMD güçlü bir geri dönüş yaptı. Şimdi ihtiyaç duyduğu tam optimizasyon için biraz daha zaman. Biz bunu fazlasıyla hak ettiklerini düşünüyoruz.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir