Gündem

RX 480’deki güç tüketim problemi AMD’nin yazılım güncellemesi ile çözülecek

By

on

200 dolarlık fiyat etiketi ile fiyat/performans canavarı olarak hayatımıza giren AMD RX 480 anakartın PCI Express yuvasından gerekenden fazla enerji çektiği ortaya çıktı. Çözüm yolda

Her ne kadar AMD RX 480 150 Watt güç tüketen bir kart olarak tanıtıldıysa da Tom’s Hardware kartın yük altında 168 Watt kadar enerji çektiğini ortaya çıkartmıştı. Bu durumda RX 480 anakartın PCI-E slotundan en fazla 75W enerji çekmesi gerekirken 90W’a kadar çıkabilen enerji çekiyordu ki bu durumun orta ve düşük kalitedeki anakartlara zarar verme ihtimali göz ardı edilemeyecek kadar yüksekti.

asus motherboard pcie slots

Konu tüm haber siteleri ve forumlarda tartışılırken AMD’den resmi bir açıklama geldi;

“Geçtiğimiz günlerde Radeon RX 480 grafik kartının PCIe veri yolundan fazla güç çekmesine dair oluşan endişeler için bir güncelleme sunacağımıza söz vermiştik. Her ne kadar belirtilen güç çekiş seviyelerinin Radeon RX 480’in beraber çalıştığı anakartlara veya diğer bilgisayar bileşenlerine zarar verme riski taşımadığına emin olsak da kullanıcılarımızın içini rahatlatmak adına konuyu detaylı bir şekilde inceledik. Bu kapsamda dünya genelinde oluşturduğumuz ekip güç çekişini tekrar optimize eden bir sürücü geliştirdi. Bu sürücü -Radeon Software 16.7.1- şu anda son test aşamasında ve 48 saat içinde kullanıcılara sunulacak.
Sürücünün içinde güç dağıtımı konusunda gerçekleştirdiğimiz optimizasyon PCIe veri yolundan çekilen akımı azaltacak. Ek olarak minimum performans kaybıyla kartın çektiği gücü genel olarak azaltabilen bir özelliği de kullanıcılarımıza seçenek olarak sunacağız. Radeon RX 480 kullanıcıları bu seçeneğe Radeon Ayarları’nın içinde bulunan “Küresel Ayarlar” menüsü altındaki “Uyumluluk” kullanıcı ara yüzünden ulaşabilecekler. Bu seçenek standart olarak kapalı gelecek.
radeon rx 480 5
Yeni sürücümüz ayrıca Polaris mimarisine yönelik,  popüler oyunlarda %3’e* kadar performans artışı sağlayan iyileştirmeler içerecek. Bu iyileştirmeler Radeon RX 480’in performansını artırmaya yönelik olarak geliştirildi ve “uyumluluk” anahtarını aktive etmeyi tercih eden kullanıcılara performans artışı sağlayacak.
AMD olarak yüksek kaliteli ve yüksek performanslı ürünler sunmayı en önemli önceliğimiz olarak görüyor ve kullanıcılara sahip oldukları ürünlerin performans ve verimliliğini kontrol noktasında daha fazla yetki sağlamaya devam ediyoruz. Şu ana kadar aldığımız geri dönüşler için minnettarız ve Radeon RX 480 için performans ve watt başına performans iyileştirmeleri sunmaya devam edeceğiz.”
*”Total War: Warhammer”, ultra ayarlar, 1080p çözünürlük. Radeon Software 16.6.2 74.2FPS vs Radeon Software 16.7.1 78.3FPS; Metro Last Light, çok yüksek ayarlar, 1080p çözünürlük, 80.9FPS vs 82.7 FPS. Witcher 3, Ultra ayarlar, 1440p, 31.5FPS vs 32.5FPS, Far Cry 4, ultra ayarlar, 1440p, 54.65FPS vs 56.38FPS, 3DMark11 Extreme, 22.8 vs 23.7  Sistem yapısı: Core i7-5960X, 16GB DDR4-2666MHz, Gigabyte X99-UD4, Windows 10 64-bit. Performansa dair rakamlar ortalama değildir, her defasında değişebilir.
AMD’nin açıklaması tatmin edici gibi görünse de tartışmaların devam edeceğine kesin gözü ile bakabiliriz. Öte yandan sorun şu anda sadece AMD’nin referans kartlarında görülüyor ve markalı üreticilerin kendi ürünlerinde bu problemi aşacak tasarımlara gitmesine kesin gözüyle bakılıyor.
RX 480 almaya karar verdiyseniz bir süre daha beklemenizde fayda var.

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: AMD RX 480’deki güç problemini çözen Crimson sürücüsünü yayınladı – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir