Gündem

Rusya’dan Google’a ceza geldi

By

on

Rusya’da mahkeme anti-tekel kanunu kapsamında Google’a 6,8 milyon dolar ceza kesti. Gerekçe ise oldukça ilginç.

Rusya’daki anti-tekel yasalarına dayanan mahkeme Google’ın android telefonlara kendi uygulamalarını önceden yüklediği gerekçesiyle 6,8 milyon dolar ceza kesti.

Üstelik bu Google’ın benzer bir sebeple başının ağrıdığı ilk olay da değil. Şu anda Avrupa’da Google aleyhinde benzer bir araştırma devam ediyor.  Rusya Federasyonu Anti-Tekel Komisyonu yaptığı açıklamada; Google’ın kendi ve iş ortaklarına ait uygulamalarını Android cihazlarda, ana sayfa gibi, daha öncelikli yerlere konumlandırdığı ve bu durumun diğer uygulama yayıncılarına karşı haksız bir avantaj sağladığını belirtti.

Mahkeme bu kararının Rusya’daki diğer mobil uygulama geliştirenler için bir fırsat eşitliği oluşturmak adına doğru adım olduğunu açıkladı.

Mahkeme bu karara Rus merkezli arama motoru Yandex’in Şubat 2015 yılında yaptığı bir başvuru üzerine başlattığı araştırma sonucunda ulaştı. Google henüz bu karar ile alakalı resmi bir açıklama yapmış değil.

Öte yandan Google’ın 2015 yılında elde ettiği 74,5 milyar dolarlık gelir göz önüne alınırsa verilen cezanın Google için maddi açıdan bir değeri yok ancak başını ağrıtmak için yeterli bir sebep olabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir