Gündem

Reklam savaşı kızışıyor

By

on

Adblock Plus’dan Facebook’un reklam engelleme araçlarına karşı aldığı önlemi boşa çıkartan adım geldi.

Facebook bir kaç gün önce bir açıklama yaparak artık reklam engelleme araçlarının Facebook’ta çalışmasını engelleyeceğini duyurmuştu. Bunu yaparken de Facebook üzerinde yayınlanan reklamların içerikten ayrıştırılmasını engelleyecekti. Ancak reklam engelleme uygulaması geliştirenler bu adımı boşa çıkardı.

Adblock Plus yazılımında bir güncellemeye gidildi. Bu güncelleme Facebook’un en son aldığı önlemleri boşa çıkartıyor ve Facebook reklamlarını engellemeye devam ediyor.

Facebook açısından reklamların engellenmesi büyük bir problem zira 1,5 milyar kayıtlı üyesi bulunan platformun tek gelir kaynağı reklamlar. Eğer kullanıcılar Facebook’un reklamlarını engellerse bu durumda Facebook’un gelirlerinde de bir düşüş yaşanması kaçınılmaz olacak. Bunun etrafından dolanmak için iki yol var. Bunlardan ilki reklam engelleme araçlarının kendisini engellememesi için bu servislere belli bir ücret ödemek ancak Facebook bunu yapmak istemiyor. İkinci yol ise yazılımsal olarak bunun önüne geçmek. Facebook bu yolu tercih ediyor ki bu sonu gelmez bir savaş zira atılan her adımdan sonra taraflar karşı tarafın önlemini boşa çıkartacak bir yöntem geliştirebiliyor.

Gelen son haberlere göre Facebook şimdiden Adblock Plus’ın yeni yöntemini de boşa çıkartacak adımları atmış durumda.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir