Gündem

Rekabet Kurumu oyun satan firmalara ceza yağdırdı

By

on

Rekabet Kurumu tarafından sürdürülen oyun satışlarına yönelik araştırma sonuçlandı. İlgili firmalara ağır cezalar verildi.

Rekabet kurumu bu sene içinde bilgisayar ve konsol oyunları ile tüketici elektroniği ürünleri alanlarında faaliyet gösteren firmalar ile ilgili rekabet kurallarına aykırı davranmak ve sabit fiyat belirlemek üzere anlaşma yapma nedeniyle bir soruşturma başlatmıştı.

Araştırma dün itibariyle sonuçlandı ve Rekabet Kurumu kararını açıkladı. Bu karar başta teknoloji perakendecileri olmak üzere pek çok firmanın canını yakacak sonuçlar içeriyor.

Alınan karara göre perakende fiyatların tespiti konusunda araştırmaya tabi olan firmaların anlaşma içinde olduğuna, bu suretle adı geçen teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiklerine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen şirketlere idari para cezası verilmesine karar verildiği belirtildi.

Alınan kararın arkasında pek çok küresel oyun firmasının Türkiye dağıtıcısı olan Aral Games ile bu oyunları satan perakendecilerin anlaşmaya vararak oyunların fiyatlarını yüksek bir rakamda sabit tutmaları yer alıyor. Bu noktada altı çizilmesi gereken şey oyunların fiyatları yüksek olduğu için değil, firmaların kendi aralarında anlaşarak fiyatları belli rakamda tuttuğu ve piyasada rekabeti engellediği için bu cezalar verildi.

Soruşturma kapsamında yer alıp bu suça iştirak ettiği ile alakalı yeterli bulguya ulaşılamadığı için ceza almayan tek firma Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş. oldu.

Soruşturma dosyasında yer alan firmalara verilen ceza miktarları şöyle oldu;

– Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.’ye 2.307.544,54 TL
– Gold Teknoloji Marketleri San. ve Tic. A.Ş.’ye 1.489.549,58 TL
– Kliksa İç ve Dış Ticaret A.Ş.’ye 1.192.116,00 TL
– Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.’ye 10.363.565,71 TL
– Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.’ye 863.538,50 TL
– Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş.’ye 7.651.563,82 TL

Cezalar şirketlerin bir önceki yılında elde ettikleri ciroya göre oransal olarak belirleniyor.

Rekabet Kurumu’nun kararına buradan ulaşabilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir