Gündem

Reddit, 10. yaşını istatistiklerle kutladı

By

on

Kimi zaman İnternetin merkezi, kimi zaman da çöplüğü olarak nitelendirilen Reddit, bugün itibariyle 10. yaşını kutluyor. Bu kutlama için de bizi geçmişte bir yolculuğa çıkaran dev forum, 10 yıllık süreçteki istatistiklerini paylaştı.

Kuruluşundan bu yana geçen 10 yılda, Reddit üyeleri toplam 16 milyar artı oy kullanırken, yalnızca 2.6 milyar eksi oy kullandı. Troll olarak bildiğimiz kullanıcılarıyla ünlenmiş bir platformun daha çok pozitif bir yönelime sahip olması ilginç karşılanıyor. Yine bu 10 yıllık süreçte, yüzde 64’ü bağlantılardan oluşan 190 milyon ileti gönderildi. Bu iletilere 1.7 milyar yorum yapılırken, yorumların da yüzde 0.36’sı kedilerden oluştu. Toplamda 6 milyonun üzerinde kedili yorum bulunuyor.

byMonthLong

2005’ten bu yana platformda açılan hesaplar, altreddit’ler, iletiler ve yorumların dışında Reddit istatistiklerinden öne çıkanlar şu şekilde:

  • RedditGifts kapsamında 877.218 adet hediye için 29,559,467.54 dolar harcandı.
  • Extra Life, Haiti, öğretmenler ve Nepal için 1.8 milyon dolar toplandı.
  • Neredeyse yarısı hediye olmak üzere 1,867,184 aylık Reddit Gold satın alındı.
  • 853,824 alt reddit oluşturuldu.
  • 36,136,190 kullanıcı hesabı var.

Reddit, aylık aktif kullanıcı sayısıyla bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 8. ülkesi olacağını belirtiyor. 182 milyon nüfusa sahip Nijerya’nın ardından, 173 milyon aylık tekil ziyaretçi sayısıyla Bangladeş’i geride bırakabilirdi.

Reddit’te en çok görüntülenen ileti ise, iki adet penisi olan adamla yapılan AMA seansı oldu. ABD Başkanı Barack Obama ile de AMA seansı yapan Reddit’te başkanın geçilmesi şaşırtıcı olarak nitelendirildi.

Reddit’in detaylı istatistiklerine bakmak için, ekibin oluşturduğu /r/redditdata alt forumuna gidebilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir