Gündem

Putin ABD seçimlerini hacklemeyecek

By

on

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya’nın ABD başkanlık seçim sistemini hackleyeceğine yönelik çıkan söylentileri histerik olarak tanımladı.

Yaklaşan Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimi için çeşitli endişeler var zira dijital altyapı üzerinden gerçekleştirilen seçimlerde Rusların sistemleri hackleyerek seçimleri manipüle edilebileceğine olan ciddi bir şüphe var.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı bir açıklamada şiddetle bu durumu yalanlayarak bir “histeri” olarak tanımladı.

Çarşamba günü yaptığı bir konuşmada Putin; “Bu konu Rusya’nın ilgi alanına bile girmiyor” dedi.

Öte yandan son aylarda ABD’de hükümet yetkililerinin hesapları giderek artan sayıda hacklenme olayları ile karşılaşıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Demokrat Parti adayı Hillary Clinton aleyhine bazı hassas e-posta yazışmaları kamuya sızdırılmıştı. Bu gelişmeler ile alakalı olarak Ruslar sürekli olarak suçlanıyorlar.

Putin bu gelişmeleri Rusyanın hedef gösterilerek bir dikkat dağıtma taktiği olduğunu düşünüyor. Putin; “Seçim sonuçları ne olursa olsun ABD başkanı ile yakın temaslarımız devam edecektir” açıklamasını yaptı.

 

Öte yandan iki ülke arasındaki hack gerilimi de giderek yükseliyor zira Beyaz Saray Başkan Obama’nın bu tarz saldırılara orantısal karşılık verilmesi gerektiğini düşündüğüne dair bir açıklama yaptı.

 

Başkanlar ve yetkililer ne derlerse desinler Rusya ile ABD arasında soğuk bir dijital savaşın yaşandığını kimse inkar edemez. Bakalım sonuçları dünyayı nasıl etkileyecek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir