Gündem

Pokémon haritası size yön versin. Dikkati elden bırakmadan!

By

on

Pokémon çılgınlığı için nihayet bir web tabanlı -uygulama değil- harita yayınlandı. Ama dikkatli olmalısınız.

Eğer aradığınız şey Pikachu, Scyther, Electabuzz veya nadir bir Pokémon ise saatlerce sağda solda koşmak keyifli olabilir ama daha kolay bir yolu da var.

Pek çok programcının el attığı Pokémon haritaları mantar gibi her yerde karşımıza çıkıyor. Her bir harita kendine göre bazı özellikler sunuyor ve sıradan Pokémonlar’ın ötesinde nadir ve hatta ultra nadir Pokémon bulmanız için size yol göstermeyi vadediyor.

En güzeli ama maalesef bizim işimize yaramayanı Gotta Catch ‘Em All haritası. Güzel olmasının sebebi müthiş filtrelere sahip olması ve Google Maps üzerinde çalışması, bizim işimize yaramamasının nedeni ise sadece ABD, Boston eyaleti için veri sunması.

Bir diğer harita Pokemapper ancak bu harita ilki kadar detaylı filtreler sunmuyor.

Bir diğer güzel harita Pokeflex ama maalesef bu harita da ABD için hizmet sunuyor.

Mapokemon ise Türkiye’nin de içinde olduğu tüm dünyadan Pokémonların yerlerini gösterebiliyor. Elbette bu veriler tüm Pokémonları kapsamıyor.

Pokefind ise kullanıcılardan veri geldikçe haritalarını güncelliyor ve Pokémonların nerelerde ve ne zaman bulunabileceğine dair bilgiler sunuyor.

Dikkatli Olun!

Şu anda hem uygulama mağazalarında hem webde sizlere Pokémon bulmayı vaadeden pek çok harita, hile amaçlı olduğu söylenen yüzlerce uygulama bulunuyor. Bunların çoğunun temelde basit reklamlar göstermekten başka bir özelliği olmayan tuzak amaçlı saçma sapan şeyler olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan bazı uygulamaların amacı tümüyle telefonunuza zararlı yazılımlar sokarak sizin üstünüzden para kazanmak. Örneğin ay sonunda faturanız geldiğinde Mozambik’teki bir telefon servisi ile saatlerce konuşma karşılığında binlerce liralık faturayla karşılaşabilir veya telefonunuza sizin bilginiz olmadan pek çok saçma uygulama yüklenmiş olabilir.

Her zaman için başvurduğunuz kaynağın, bilgisayarınıza indirdiğiniz ve cep telefonunuza yüklediğiniz uygulamanın güvenli olduğundan emin olun. Mümkünse bunlara hiç bulaşmadan Pokémonları kendi ayaklarınızla aramaya çıkın.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir