Gündem

Pokemon Go Tinder’i solladı

By

on

Pokemon çılgınlığı dünyayı ele tekrardan geçirmeye başladı.

Geçtiğimiz hafta Nintendo ve Niantic tarafından ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yayınlanan “Pokémon Go” isimli sanal gerçeklik oyunu sayesinde kullanıcılar akıllı cep telefonlarının kameralarını kullanarak gerçek dünyada Pokemon avına çıkıyorlar. Bir haftadan kısa sürede, henüz yayınlanmadığı ülkeler dahil olmak üzere, yükleyebilen herkesin telefonunda yer alan Pokemon Go, popüler sevgili bulma uygulaması Tinder’i sollamış durumda.

SimilarWeb’in analizine göre Pokemon Go şu adan Amerika Birleşik Devletlerinde cep telefonuna Tinder yükleyenlerden daha fazla kullanıcıya sahip.

pokemon go vs tinder similarweb

Pokemon Go oyuncuları ve Tinder kullanıcıları (ABD)

Üstelik veriler bununla sınırlı da değil. Bir diğer analize göre Pokemon Go kısa bir süre içinde aktif kullanıcı sayısı olarak Twitter’ı geçecek.

pokemon go v twitter similarweb

Pokemon Go ve Twitter günlük aktif kullanıcı yüzdeleri (ABD)

Tinder’in 2012 yılında ve Twitter’ın 2006 yılında kurulduğu düşünülürse Pokemon Go çılgınlığının boyutu daha iyi anlaşılabilir.

Bir diğer analize göre Pokemon Go şu anda ABD’de tüm sosyal medya uygulamaları içinde günlük olarak en fazla zaman harcanan uygulama da olmuş durumda.

time v social pokemon go whatsapp snapchat instagram similarweb

Sosyal medya uygulamalarına kıyasla günlük olarak Pokemon Go kullanım süresi – dakika (ABD)

Öte yandan oyunun sahip olduğu yazılım hataları sürekli çökmelere ve sorunlara neden olmakta. Bu sebeple oyunun dağıtımı şu anda askıya alınmış durumda.

Pokemon Go’nun Nintendo’nun yüzünü güldürdü zira hisse değeri Pokemon Go’nun yayınlanması ile birlikte yaklaşık yüzde 23 değer kazandı.

Bundan yıllar önce Pokemon çizgi filmi ülkemizde gösterime girdiği dönemde 4 yaşında bir çocuk kendini Pokemon sanarak balkondan atlamış ve yedinci kattan düşmesine rağmen basit bir kırık ile kazayı atlatmıştı. Bunun üzerine Pokemon gösterimi Türkiye’de yasaklanmıştı. Eğer Pokemon Go çılgınlığı nedeniyle trafik kazası ve benzeri olaylar yaşanırsa Pokemon Go’nun da ülkemizde, daha resmen yayınlanmadan, yasaklanması an meselesi diyebiliriz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir