Gündem

Pokémon Go duygulara zarar mı veriyor?

By

on

Cenaze evlerine dalan gençler, yetişkinlere yönelik dükkanlara giren çocuklar ve araba sürerken Pokémon peşinden koşanlar… Durum ciddi!

Genişletilmiş gerçeklik oyunu Pokémon Go içindeki sanal Pokémonları yakalamak için insanlar gerçekten olmadık yerlere girerek garip durumlara yol açabiliyorlar.

Bazı haberlere göre Londra’da gençler, Pokémon yakalamak için, yetişkinlere yönelik erotik ürünler satan mağazalarda dolaşıyor. Bir diğer habere göreyse Yeni Zelanda’da pek çok oyuncu bir araya gelerek Hells Angels adındaki özel motorsiklet çetesinin ana merkezi önünde toplanıp içeri girmek için gösteri yapıyorar ve ancak polis tarafından uyarılınca dağılıyorlar.

 

Pokémon Go‘nun Google Play sayfasında oyunun 10 yaş ve üstüne hitap ettiği belirtildiği için insanların göründüğü mekanlar ile hedeflenen yaşların bir biri ile uyumsuz olduğu heman anlaşılabiliyor.

Öte yandan çeşitli mekanlar ellerinde telefonlar ile sürekli Pokémon arayanlardan pek memnun değil. Bunlardan birisi Washington’da bulunan soykırım müzesi. Müzenin sözcüsü mekanın oyun oynamak için en son sırada bile yer almaması gerektiğini vurguluyor. Bunun ötesinde cenaze evinden Pokémon resmi paylaşanlar bile var.

Bu hafta başı itibariyle ABD’de 7,5 milyon kişinin uygulamayı indirdiği ve aktif olarak oynadığı biliniyor. Şu son bir kaç gün içinde ABD’de sadece Pokémon kovaldığı için otoyollarda kazaya neden olan insanlar bile görüldü ve durumun ciddiyeti her an artmakta.

Uzmanlar hiç bir çizgi karakteri yakalamanın insan hayatından daha önemli olmadığının altını çiziyor ancak oyuna bir kere başlayanlara sınır koymak neredeyse imkansız.

Gerçekten insanlara “araç kullanırken Pokémon aramayın” demek gerekli mi? Araç kullanacak kadar yetişkin olan birisine bu uyarıyı yapmaya gerek var mı?

Öte yandan Pokémon Go tek başına suçlu da değil. Geçtiğimiz sene ABD’de cep telefonu kullanırken dikkatli olmadığı için 11 binden fazla kişi kaza geçirip yaralandı.

Her yıl dikkatsiz sürücüler on binlerce kişinin ölümüne neden olan kazalar yapıyorlar ve bunların bir kısmı cep telefonlarından kaynaklanıyor. Şu ana kadar Pokémon Go nedeniyle olduğu söylenen bazı trafik kazası haberlerinin sahte olduğu ortaya çıktı.

Günün sonunda şu anda milyonlarca kişi Pokémon Go oynuyor ve oyunun resmi olarak farklı ülkelerde yayınlanması ile birlikte bu sayı katlanarak büyüyecek. Gerçekten ciddi bir kaza olması an meselesi.

Haydi gözetime muhtaç yeterince bilgi sahibi olmayan çocukları bir kenara koyalım ama gerçekten bu tarz bir oyunun yetişkin insanlara zarar verip vermediği ve bunun hangi noktada başladığının çok iyi anlaşılması gerekiyor.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir