Gündem

Pokemon GO 75 milyon kez indirildi!

By

on

Sadece 19 gün içinde uygulama mağazaları üzerinden 50 milyonun üzerinde cihaza indirilen Pokemon GO’nun toplamda ise 75 milyon indirilme rakamını geride bıraktığı belirtildi. Sıradaki hedef 100 milyon!

Android ve iOS için geliştirilen Pokemon GO’nun her iki platformun uygulama mağazalarından 75 milyon kez indirildiği duyuruldu. 50 milyonluk indirilme rakamına sadece 19 günde ulaştığı görülen mobil oyun, kendi alanında adeta rakipsiz.

İlginç nokta ise uygulamanın dünyanın büyük bir kısmında uygulama mağazaları üzerinden indirilememesi. Örneğin Türkiye’de hala App Store veya Google Play’de Pokemon GO oyununa ulaşılamıyor, meraklıları yapımı APK gibi farklı yollarla cihazlarına indirebiliyor. Tüm dünyada erişilebilir noktaya gelindiğinde indirilme rakamının daha da artacağına şüphe yok.

5 Temmuz’da yayınlanan Pokemon GO, 2016’nın diğer büyük oyunu Clash Royale’ı da sürklase etti. Clash of Clans’ın da geliştiricisi olan SuperCell imzası taşıyan yapımın hala 50 milyon indirilme rakamına ulaşamadığı belirtiliyor.

Ekran_Resmi_2016-07-26_12_58_28

Agar.io 50 milyonu 123 günde görmüştü

Öte yandan 50 milyonun üzerinde indirilen diğer uygulamalara bakıldığında, Color Switch’in 77, Slither.io’nun 81, Candy Crush Jelly Saga’nın 112, Agar.io’nun 123 ve Piano Tiles’ın da 183 günde söz konusu indirilme rakamına ulaştığı görülüyor. Bu yönüyle de Pokemon çılgınlığının tüm dünyayı inanması güç bir hızda sardığı sayılarla da anlaşılıyor.

Dalga dalga yayıldı

Pokemon GO’nun yükselişine ilişkin en etkileyici nokta ise oyunun önemli bir tanıtım harcaması olmaksızın, organik şekilde yayılması. Herhangi bir TV reklamı ile ekranlara gelmeyen yapım, ayrıca tüm iOS ve Android uygulama mağazalarında da ön sayfalarda yer almadı. 50 milyon indirilmey ulaşan çoğu oyunun tanıtım konusunda büyük bütçeler harcadığı biliniyor, bu yönüyle de Pokemon GO’nun ayrı bir başarı hikayesi olduğunun altı çiziliyor.

Peki Pokemon GO’ya dair gelecek beklentileri ne yönde? Öncelikle yavaş yavaş azalmaya başlayan (ilk günlerdeki duruma göre) popülaritesine karşın 60 gün içinde 100 milyon indirilmeye ulaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir