Gündem

PC satışları düşüyor ama Apple daha kötü durumda

By

on

Bu yılın üçüncü çeyrek PC satış rakamlarına göre PC satışları yüzde 3,9 düşerken Apple’daki düşüş oranı yüzde 13 oldu.

IDC’nin verilerine göre bu yılın üçüncü çeyreğinde küresel ölçekte 68 milyon PC’nin dağıtımı gerçekleşti. Öte yandan PC pazarındaki satışlarda yaşanan daralmanın üsrdüğü gözlemlendi.

En çok pazar payına sahip beş firma içinde dördüncü sıtayı alan Apple ise Mac satışlarında yüzde 13 gerileme yaşayarak en fazla satış kaybı yaşayan üretici oldu. Son çeyrek boyunca 5 milyon Mac satan Apple geçen yıl aynı dönemde 5,76 milyon Mac satışı gerçekleştirmişti.

Pek çok Mac dizüstü ve masa üstü bilgisayarın Intel’in Skylake ve KAby Lake işlemcileri güncellenmesi bekleniyor. Bu durum satışları yükseltebilir.

IDC analistleri Chromebook satışlarındaki artışa dikkat çekerek bu durumun Mac satışlarına özellikle eğitim sektöründe etkisinin olduğunun altını çiziyor. Buna rağmen analistler dördüncü çeyrekte Chromebook satışlarında da bir daralmanın yaşanacağını düşünüyor.

Öte yandan PC satışlarındaki daralmanın Windows 10 güncellemeleri ve okula dönüş dönemi nedeniyle beklenenden daha düşük gerçekleştiğine dikkat çekiliyor. Lenovo hala dünya PC satışlarındaki liderliğini korurken HP’nin aradaki farkı kapatmaya başladığı görülüyor. Çin’deki büyümenin yavaşlaması Lenovo’nun büyüme hızını yavaşlatırken ABD’deki satışları hız kazanmaya devam ediyor. HP ise küresel olarak satışlarını yükselten bir firma.

Lenovo geçen yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 3,2 satış daralması ile 14,5 milyon PC sattı. HP ise aynı dönemde geçen seneye göre yüzde 3,3 artış ile 14,4 milyon PC sattı. Lenovo’nun son çeyrek itibariyle pazar payı yüzde 21,3 olurken HP yüzde 21,2 pazar payı elde etti. Üçüncü sırada yer alan Dell ise 6,2 büyüme ile 10,8 milyon PC satmayı başardı. Apple’dan sonra beşinci sırayı alan Asus ise yüzde 5,2 büyüme ile 4,7 milyon PC sattı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir