Gündem

PC satışları 2015 2. çeyrekte de düşüşüne devam ediyor

By

on

Son birkaç yıldır mobil cihazların iyice yaygınlaşmasıyla birlikte son kullanıcının büyük bölümü bilgisayar kullanımını azalttı. Özellikle büyük ekranlı tabletlerle birlikte, PC pazarı da küçülmeye devam etti. Araştırma şirketi Gartner’ın verilerine göre, 2015’in ikinci çeyreği de farklı bir sonuç göstermedi. Bu süreçte tüm dünyada gerçekleştirilen PC sevkiyatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9.5 oranında azaldı.

Bu çeyreğin de lideri Lenovo olurken, şirket 2013’ten bu yana yıllık bazda ilk kez bir düşüş gördü. Lenovo’yu takip eden markalar ise HP ve Dell olarak açıklandı.

gsmarena_001-13

Araştırmanın mimarı Gartner, bu düşüşün üç ana sebebi olduğunu belirtiyor. İlk olarak, dünyanın farklı bölümlerinde dolar kurunun önemli ölçüde yükselmesi, PC fiyatlarının da artmasına ve doğal olarak satışların azalmasına yol açtı. İkinci olarak, Microsoft’un Windows XP desteğini geçtiğimiz sene sonlandırması ve kullanıcıların bir yıl önce yeni bilgisayar alması gösterildi. Son olarak da, üreticilerin Windows 10’a hazırlanmak için ellerindeki stoğu bitirmeye çalıştığı ve yeni cihazlarına odaklandığı söyleniyor.

Uzun süredir düşen PC satışlarına rağmen, Gartner 2016’da rakamların yeniden yükseleceğini iddia ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir