Gündem

OS X Yosemite tanıtıldı

By

on

Bir süredir dönen dedikodular doğru çıktı ve Apple, San Francisco’da düzenlediği geliştiriciler konferansında, Mac bilgisayarlarında kullanılacak yeni işletim sisteminin OS X Yosemite olacağını duyurdu. Geçtiğimiz yılın Mavericks güncellemesi, iOS ve OS X arasındaki çalışmayı iyileştirme alanında büyük adımlar atsa da, Apple CEO’su Tim Cook, artık iki sistemin çok daha kusursuz bir şekilde çalışacağını söyledi.

Apple’ın yazılım geliştirme bölümü başkan yardımcısı Craig Federighi, Apple’ın OS X Yosemite,’yi geliştirirken en büyük odak noktasının sadelik, devamlılık ve temizlik olduğunu söyledi. İşletim sisteminin son güncellemesi ile, artık Finder pencereleri yarı saydam bir görünüme sahip. Yeni güncellemeyle birlikte artık kullanıcılar “karanlık mod” adı verilen ve şeffaflığı ortadan kaldırıp, karanlık ortamlarda kullanımı kolaylaştıran bir mod da kullanabilecekler.

Federighi, bu bilgileri verdikten sonra ise Bildirim Merkezi’ne geçti. Yeni Bildirim Merkezi ile daha bütün bir yapıya kavuştuğunu belirtirken, kullanıcıların artık tam bir günün etkinliklerini tek bir alanda görebileceklerini söyledi. Nispeten iOS’teki Bildirim Merkezini andıran yeni bölüm, iki bildirim arasındaki geçişi kolaylaştıracak yeni özelliklere sahip.

Yosemite’ın getirdiği en büyük değişikliklerden biri ise, Spotlight aramasında gerçekleştirilmiş. Google’ın Android platforumda kullandığı Google Now sistemini andıran yeni Spotlight arama, ekranın tam ortasında açılıyor ve kullanıcılar bilgisayardaki uygulamalar, dosyalar ve belgeler haricinde artık web’de de arama yapabiliyor. Ek olarak yeni Spotlight ile artık tüm kişi bilgilerine erişim de mümkün. Federighi’nin daha sonra üzerinde Spotlight uygulaması da, yeni aramanın Google Now’a ne kadar yakın olduğunu gösterdi. Spotlight arama da Google Now gibi zamanla davranışlarınızı öğrenerek restoran tavsiyeleri yapıyor, size uygun saatlerde sinema seansları öneriyor ve hatta yeri geldiğinde ölçü birimlerini dönüştürmek için size yardımcı oluyor.

İşletim sistemine gelen yeni Devamlılık özelliği, farklı cihazlarınızda nerede kaldıysanız oradan devam etmenizi sağlıyor. Ek olarak Mac bilgisayarlar artık iPhone”unuzun hotspotunu direkt olarak tanıyıp bağlanacaklar. OS X’in artık bir telefon işlevi göreceğini de söyleyelim. Bundan sonra bir SMS veya arama aldığınızda, kullanıcı bilgileri Mac bilgisayarınızda da görünecek ve dilerseniz aramaya bilgisayar üzerinden cevap verebileceksiniz. Yeni güncelleme ile internet üzerinde yaptığınız aramalarda karşınıza çıkan telefon numaralarını da sağ tıklayarak arama imkanına sahip olacaksınız.

OS X Yosemite’ın getirdiği bir diğer yenilik ise, iCloud Drive oldu. Apple’ın bulut platformu, artık diğer bulut hizmetleri gibi farklı bir uygulamaya sahip olacak. iCloud Drive ile iOS cihazlarınız ve Windows cihazlarınız arasında dosya paylaşımı yapabileceksiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir