Gündem

Opera’nın yeni Android uygulaması veri kullanımını azaltıyor

By

on

Norveçli tarayıcı firması Opera Software, Android uygulamasını daha az veri kullanımı yapacak şekilde yeniden tasarlıyor. Pek çok akıllı telefon kullanıcı için sınırsız veri kullanımı artık tarih oldu. Ancak Opera, sınırlı veri kullanımının daha uzun sürebilmesi için “Max” adında yeni bir uygulama çıkarıyor. Uygulama aktif olduğunda, şifrelenmemiş tüm veriler HTTP aracılığıyla şirketin sıkıştırma sürücüsüne yönlendiriliyor. Burada videoların, resimlerin ve web sitelerinin daha az veri kullanması sağlanıyor.

Tasarruf edilen verinin miktarı; kullanılan uygulamaya,  ne tür bir medyaya erişildiğine ve tabii ki kullanıcının ne kadar veri harcadığına bağlı olarak değişiyor. Uygulama Facebook için kullanılamayacak, çünkü Facebook kendi veri akışını şifreliyor. Ama kullanıcı arayüzündeki bir resim sayesinde Max’in; Chrome, Google Play Store, Vine ve Instagram gibi popüler olan diğer uygulamalara kıyasla veri kullanımını ne kadar düşürdüğü gözlemlenebilecek.

Şu anda Opera, Amerika’da Android 4.0, diğer adıyla Ice Cream Sandwich işletim sistemine sahip akıllı telefonlar üzerinde Max için denemeler yapıyor. Şirketin kendi web sitesinde yaptığı açıklama ise şu şekilde: “Eğer veri kullanımınız üzerinde daha çok kontrole sahip olmak istiyorsanız ve hangi uygulamaların veri planlamanızı israf ettiğini merak ediyorsanız, aradığımız test kullanıcıları sizlersiniz.”

Şimdilik Max, Amerika dışında hiçbir yerde kullanılmıyor ancak Opera uygulamayı yakın zamanda diğer ülkeler için de uygun hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir