Gündem

Oculus Rift, ilk etapta sadece Windows’a çıkacak

By

on

Oculus VR geliştirici ekibi, yıllardır merakla beklenen sanal gerçeklik seti için sistem gereksinimlerini açıkladı. Açıklanan sistem özelliklerine baktığımızda, Oculus Rift’i tam performansla kullanmak için oldukça sağlam bir sistem gerekecek gibi görünüyor. Hemen bakalım:

Ekran kartı: NVIDIA GTX 970 / AMD 290 equivalent or greater
İşlemci: Intel i5-4590 equivalent or greater
Bellek: 8GB+ RAM
Uyumlu HDMI 1.3 video çıkışı
2 adet USB 3.0 ports
Windows 7 SP1 veya daha yenisi

Ancak şirketin açıklamaları burada son bulmadı. Sistem gereksinimlerinin duyurulmasının ardından, mimari şefi ve teknik direktör Atman Binstock, ayrı bir blog yazısı yazdı ve donanım gereksinimlerini detaylandırdı. Yine de yazısında asıl dikkat çeken nokta, Rift’in OS X ve Linux geliştirmelerinin belirsiz bir süre durdurulduğu yönündeydi:

“Piyasaya çıkışımızla birlikte Windows’ta donanım, yazılım ve içerik konusunda tüketici seviyesinde yüksek kaliteli sanal gerçeklik deneyimini yaşatmak için OS X ve Linux geliştirmemize ara verdik. İki işletim sistemi için de çalışmalarımıza geri dönmek istiyoruz ancak henüz bir zaman vermemiz mümkün değil.”

Bu açıklama, geliştiriciler tarafından olumsuz karşılanırken, blogda yorum yapan bir geliştirici: “Oyun geliştiricisi olarak OS X desteğini bırakmakla kendi ayağınıza sıktığınızı düşünüyorum. Oyunlarım Windows, OS X ve Linux desteklemeye devam edecek ancak Rift için yazmayacağım.” dedi.

Buna benzer çok sayıda yorum olmasına karşın, Oculus VR şirketinin ilk etapta yalnızca Windows ile çalışan cihazlar çıkaracağı ortada. Bize ise artık çıksın diye beklemek kalıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir