Gündem

Nvidia tüm GTX 970 kullanıcılarına tazminat ödeyecek

By

on

Nvidia GTX 970’in başarılı performansına rağmen reklamlarının yanıltıcı olduğuna karar verildi. İşte detaylar

Geçtiğimiz yıl Nvidia tarafından piyasaya sürülen GTX 970 performansı ile göz dolduran bir ekran kartı oldu. Hala da öyle. Ancak bu kartın bir kusuru zaman içinde ortaya çıktı.

4 GB bellek ile gelen ve bu yönde reklamları yapılan grafik kartının sadece 3,5 GB’lık kısmının tam performans ile çalıştığı kalan 512 MB kısmının ise daha düşük saat frekansında çalıştığı ortaya çıktı. İşin doğrusu bu durum kartın performansı üzerinde kayda değer bir değişiklik getirmiyor. Ancak kendisini kandırılmış hisseden pek çok ABD vatandaşı bu fırsatı kaçırmayarak hemen Nvidia aleyhine dava açtılar.

Sonuç Nvidia’nın aleyhine sonuçlandı ve Nvidia tüm GTX 970 kullanıcılarına 30 dolar geri ödeme yapmayı kabul etti. Aynı zamanda avukatlık bedeli olarak davayı takip eden hukuk firmasına da 1,3 milyon dolar ödeyecek.

Şu anda geri ödenecek ücretin bir indirim kuponu mu yoksa nakit mi olacağı belli değil. Belli olmayan bir diğer konu ise bu geri ödemelerin ABD dışında yapılıp yapılmayacağı. Yani ülkemizdeki Nvidia GTX 970 kullanıcıları açısından sevinmek için oldukça erken.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir