Gündem

Nvidia, Samsung ve Qualcomm’a patent davası açtı.

By

on

Nvidia, bugün GPU bazında patent ihlali yapıldığını duyurarak Samsung ve Qualcomm’a dava açtı. Samsung’un ürünlerinde kullanılan Qualcomm Adreno, ARM Mali ve Imagination PowerVR grafik mimarileri, davanın açılmasında en etkili olan ürünler olarak öne çıktı.

Nvidia, patent ihlal şikayetini hem ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, hem de Delawere’deki bölge mahkemesine iletti. Nvidia’nın mahkemeden talebi ise, bahsi geçen GPU mimarilerinin kullanıldığı Samsung Galaxy akıllı telefonlar ve tabletlerin piyasadan çekilmesi yönünde oldu. Ek olarak Nvidia bölge mahkemesinden, patent ihlali sebebiyle uğradığı zararların karşılanmasını talep etti. 1993′ten bu yana AR-GE’ye 9 milyar doların üzerinde yatırım yapan Nvidia, patent alarak bu yatırımlarının geri dönüşünü sağlamak istediğini belirtse de, Samsung ile anlaşmaya varamadı.

“Nvidia’nın patent lisanslama ekibi direkt olarak patentler konusunda Samsung ile iletişime geçmiştir. Patentlerimizin Samsung’un tüm mobil cihazlarında ve kullanılan grafik mimarilerinde kullanıldığını gösterdiğimiz birkaç toplantı gerçekleştirdik. Toplantılardan bir sonuç alamazken, Samsung sürekli olarak bunun tedarikçilerinden kaynaklanan bir sorun olduğunu belirtti.”

Nvidia, toplamda 7 patentinin ihlal edildiğini belirtiyor. 21 yıllık tarihinde ilk kez Nvidia’nın adı bir patent davasında anılıyor. Geçtiğimiz yılların ünlü Apple-Samsung davalarının ardından, Ağustos ayının başlarında da Microsoft patent lisans ücretlerini zamanında ödemediği gerçekçesiyle Samsung’u mahkemeye çağıracağını belirtmiş, ancak birkaç gün sonrasında iki şirket anlaşarak konuyu kapatmışlardı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir