Gündem

NVIDIA, Lamborghini’ye güç verdi

By

on

Lamborghini Huracán’da “süper arabanı”n kas gücü ile “süper bilgisayar” beyinli karbon seramik fren rotorları harmanlanıyor. 5.2 litrelik, 610 beygirgücünde V-10 motorun yanında karbon lifi ve alüminyumdan mamul şasisi ile 237.250 dolarlık Lamborghini Huracán LP 610-4’ün bir süper araba olduğuna hiç şüphe yok. İşin sürpriz tarafı ise Lamborghini’nin süper bilgisayarın aklı ile süper arabanın gücünü nasıl başarıyla harmanladığı.

Huracán bu amaçla yüksek performanslı diğer bir unsurdan yararlanıyor: NVIDIA’nın Tegra 3 işlemcisi. Tegra 3 sürücünün önünde duran 12.3 inçlik yüksek çözünürlüklü ince filmli bir transistör ekranına güç veriyor. Bu unsur ilk kez bu arabada bir gösterge grubu ekranında kullanılıyor ve sürücülerin gözlerini yoldan ayırmamalarına yardımcı oluyor. Saatte 100 km/s hıza ulaşması 3.2 saniye süren Huracán gibi bir arabada böyle bir unsurun bulunmaması ise düşünülemez.

Ancak, dijital takometre ibresi Tegra’nın saniyede 60 karelik hızını yakalayabiliyor. Eğer yol yeterince uzunsa da, sürücü hız göstergesinin 320 km/s hız sınırını geçip gittiğini görebilme imkanına sahip. Bu yüksek güç beraberinde ayarlama kolaylığı da getiriyor. Huracán bilgi ve eğlencenin orta konsoldan ayrıldığı ilk spor arabalardan biri olmuş durumda. Sonuç ise, sürücünün görmek istediği şeyi görmesini sağlayan bir ekran.

Başlıca üç ayar arasından seçim yapılabiliyor:

Tam Sürüş Modu – Sürücüler bu modda, geniş bir merkezi takometre ile bir hız göstergesi arasında tercih yapılabiliyor. Yakıt düzeyi gibi araç bilgileri ve su sıcaklığı buradan öğrenilebildiği gibi, müzik sisteminde o an hangi şarkının çaldığını görmek de mümkün.

Karışık Mod  – Burada bilgi ve eğlence işlevleri için bir pencere daha bulunmakta. Ayrıca, varacağınız noktayı 3D haritadan takip etmenizi kolaylaştıran bir navigasyon ekranı da bu moda sığdırılmış.

Tam Bilgi Eğlence Modu – Burada, harita ya da ses bilgileri merkez konumda bulunuyor. Araçla ilgili bütün bilgiler ise ekranın dış kenarında kolay okunabilecek şekilde yer alıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir