Gündem

Note7’deki sorunun kaynağı bulunmuş olabilir

By

on

Samsung Galaxy Note7 telefonların piyasadan geri çekilmesinin temel nedeni cihazın tasarımıyla alakalı olabilir.

Samsung dünyanın en iki akıllı telefonu kabul edebileceğimiz Galaxy Note7’yi bu sene piyasaya sürdü ancak çok talihsiz bir süreç yaşadı. İlk önce Note7’lerin patladığı ortaya çıktı. Piyasadan milyonlarca Note7 geri çekildi. Sorunun giderildiği düşünüldü ancak sorun devam edince Samsung tekrardan piyasaya sürdüğü 2,5 milyon cihazı da piyasadan geri çekip Note7 ürününü iptal etti.

Olayın üzerinden geçen zaman zarfından Samsung ve bağımsız araştırma şirketleri konuyu detaylı şekilde incelediler ve nihayet sorunun gerçek kaynağını bulmuş olabilirler.

Samsung yaptığı bir açıklamada şöyle bir izah sundu;

“Note7’nin lityum-polimer aküsü; lityum kobalt oksitten yapılan pozitif bir tabaka ve grafitten yapılmış negatif bir tabaka arasında teması engelleyen jöleli polimer bir katman ile üretilir. Ayırıcı tabaka katmanların bir birine dokunmasına izin vermeden, pozitif ve negatif katmanlar arasında iyonların (ve enerjinin) akmasına izin verir. Eğer pozitif ve negatif tabakalar biri birine dokunacak olursa pil ısınmaya başlar ve durum tipik olarak bir patlama ile sonuçlanır. Pili dar bir alana sıkıştırmak, pilin güvenliğini sağlayan kritik polimer ayırıcı katman üzerine baskıya neden olabiliyor.”

Bu izahatın Türkçe özeti şu; Samsung mühendisleri telefon tasarımında pili olması gerekenden daha dar bir alana sıkıştırmış. Telefona bir baskı uygulandığında (arka cebinizdeyken oturmak, üstüne ağır bir şey koymak vb.) veya pil normal çalışma veya hızlı şarj sürecinde ısınıp bir miktar genişlediğinde, kendisine ayrılan alan dar olduğu için, üzerinde oluşan baskı pilin içindeki ayırıcı tabakanın işini yapmasına engel oluyor. Haliyle pil aşırı ısınarak patlayabiliyor.

Bağımsız araştırma firması Instrumental yaptığı araştırmada pilin çevresinde ısınmadan kaynaklı genişlemeler için yeterince boş alan olmadığını tespit etti.

Bağımsız araştırma firması Instrumental yaptığı araştırmada pilin çevresinde ısınmadan kaynaklı genişlemeler için yeterince boş alan olmadığını tespit etti.

Umarız Samsung sorunu kesin olarak çözmüştür ve kendisine çok pahalıya patlayan bu hatayı bir daha tekrarlamayacağından emin olabiliriz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir