Gündem

Nokia ismi tarih oluyor

By

on

Microsoft, Nisan ayında teknoloji tarihinin en büyük satın almalarından birine imza atarak Nokia’yı bünyesine katmıştı. Satın almanın açıklanmasından kısa bir süre sonra ise, Windows Phone’a ağırlık veren Nokia, Android işletim sistemini destekleyen Nokia X telefonlarını duyurmuştu. Bu duyuru, Microsoft cephesinde şaşkınlık ve biraz da sinirle karşılanmış Microsoft Nokia’ya önemli bir ihtar çekmişti.

Microsoft’un son dönemde çıkan Lumia telefonlar için kendi yazdığı tanıtım yazılarından da tahmin edilen gelişme bugün yaşandı. Tüm bu makalelerde telefonlardan yalnızca Lumia olarak bahsedilmiş, Nokia’nın online içerikleri de Microsoft.com’a yönlendirilmişti. Yeniden markalaşma yolundaki en büyük adımı atan Microsoft, artık telefonların Microsoft Lumia olarak adlandırılacağını duyurdu.

Windows Phone denince akla gelen ilk marka olan Nokia Lumia telefonlar, pazarın %90’lık bir bölümünü oluşturuyor. Microsoft, yeni işletim sistemi için üreticilerle çalışmalarını sürdürürken, sahip olduğu pazar payını kazanmasındaki en büyük rol Nokia ve Lumia modellerine kalmıştı.

Telefonlara artık adını veremeyecek olsa da, Nokia firması varlığını sürdürmeye devam ediyor. Windows Phone ve Android için haritalama ve kamera uygulamalarına odaklanan Nokia, anlaşma gereği en azından önümüzdeki birkaç yıl içerisinde hiçbir telefon çıkaramayacak.

Yavaş yavaş da olsa belirli bir yükseliş oranına sahip olan Windows Phone cephesinde Microsoft’un telefonlara kendi adını yazıp yazmayacağı ise bilinmiyor. Bu durumun az sayıdaki diğer Windows Phone üreticilerine saygısızlık olarak görülebileceği düşünülüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir