Gündem

Müzeler selfie çubuğunu yasaklıyor

By

on

Kimilerinin çekmeden duramadığı, kimilerinin de asla bulaşmadığı selfie’ler, son birkaç yılda seven sevmeyen herkesin dilinden düşürmediği bir ifade hâlini aldı. Yine daha çok yakın bir zaman önce tanıtılan selfie çubukları da, hâlâ sokakta gördüğümüzde garipsememize sebep olan en son teknoloji “harikaları” olarak nitelendiriliyor. Bu garip fotoğraf çekme etkinliğini “mantıklı” ve kesinlikle çok daha kolay kılan çubuklar, kısa süre önce İngiltere’deki Premier League stadlarında yasaklanmıştı. Şimdi de dünyanın farklı yerlerindeki müzeler, sanat eserlerine zarar verilebileceği kaygısıyla müze içerisinde selfie çubuklarını yasaklama kararı alıyor.

Smithsonian Müzesi, geçtiğimiz hafta “ziyaretçileri ve müze mallarını koruma amacıyla” selfie çubuklarını yasaklarken, özellikle de kalabalık günlerde sorun çıktığını vurguladı. Aynı şekilde Fransa’da da Versailles Palace ve Centre Pompidou’da resmi onay bekleniyor ve Louvre Müzesi’nde de ziyaretçilerden, selfie çubuklarını müzeye giriş sırasında güvenlik görevlilerine teslim etmeleri isteniyor. Hem Pompidou, hem de Louvre’da normal bir şekilde fotoğraf ve selfie çekmek serbest.

Liste burada son bulmuyor. New York’taki MOMA ve Met Müzeleri’nin dışında Washington DC’deki National Gallery of Art, Los Angeles’taki Getty Center ve Chicago’daki Museum of Contemporary Art da selfie çubuklarını kabul etmiyor. Seattle’daki Museum of Art da selfie çubuklarına izin vermezken, daha önce şemsiye ve tripod da kabul etmediklerini vurgulama gereği duyuyor. Normalde yasakları hiçbir şekilde tasvip etmez ve desteklemeyiz ancak selfie çubuklar için bu kadar özgürlüğün yeterli olduğunu düşünüyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir