Gündem

MSI’ın mekanik klavyeli laptopu GT80 Titan satışa çıktı

By

on

MSI’ın mekanik klavyeli oyun laptopu GT80 Titan, CES 2015 lansmanının ardından satışa çıktı. The Verge editörlerinin deneme fırsatı bulduğu bilgisayar konusunda mekanik klavye devrinin kapandığına dair eleştiriler olsa da, GT80 Titan’ın harika bir laptop olduğunu söyleyebiliriz.

Mekanik klavyeler, laptop pazarını terk edeli çok uzun zaman olmuştu. Oyun oynarken büyük fayda sağlayan mekanik klavye, şimdiye kadar çok az laptopta karşımıza çıkmış, geçen sene IBM’in Model M laptopunda yeniden gördüğümüzde ise bizi çok şaşırtmıştı.

Bugünden itibaren ABD’de satışa sunulacak olan MSI GT80 Titan hakkında daha önce mekanik klavyeye sahip olduğu haricinde bir bilgiye erişememiştik. Bugün ise bilgisayarın tüm detayları açığa çıktı. 18.4 inçlik dev ekranı ve kaba ama güçlü tasarımıyla GT80 Titan, taşınabilir oyun bilgisayarlarına yeni bir soluk getiriyor. MSI’ın yeni dev makinesi iki adet mini-display portu ve bir HDMI girişi ile monitörden ayrılacağı pek düşünülmeyen bir laptop olmuş. Intel Core i7 işlemci, iki adet Nvidia GTX 980 ekran kartı ve en az 16 GB RAM seçenekleriyle satışa sunulacak olan GT80 Titan’da klavyenin üzerindeki seçenek ile klavyeyi kaldırıp, bilgisayarın donanımına erişmek de mümkün.

Ancak Titan’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği kesinlikle klavyesi. Cherry Brown MX mekanik klavye, kırmızı LED ışıklarla parlıyor ve dokunduğunuz an sizi kendisine çekiyor. Cherry’nin MX Red tuşlarından daha sessiz olan MX Brown klavye, diğer laptoplarda gördüğümüz klavyelerin aksine cihazın başından ayrılmanıza izin vermeyecek kadar kaliteli. 50 yıldır klavye üreten Cherry’nin Titan’da muazzam bir iş çıkardığını söylemek mümkün.

Kırmızı LED aydınlatmasıyla göz alan mekanik klavye yetmiyormuş gibi, MSI kutunun içine bir de WASD tuşları için altın renginde alternatifler sunmuş. Böyle bir seçeneği kimin isteyeceğini pek düşünemiyoruz ama bilgisayar üzerinde tuşların muhteşem göründüğü aşikar. Elbette bunların hepsi oldukça fahiş bir fiyattan satılıyor. MSI GT80 Titan’ın en ucuz modeli 3299 dolar. Türkiye’ye girip girmeyeceği ise belirsiz.

The Verge’ün fotoğraflarıyla oluşturduğumuz galerimizden bu müthiş bilgisayarı inceleyerek derin bir iç çekebilirsiniz:

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir