Gündem

Mozilla yeni Firefox için performans sözü verdi

By

on

Önümüzdeki yıl yayınlanacak Firefox güncellemesiyle birlikte Project Quantum adını taşıyan yeni bir web motoru performansı katlayacak.

Mozilla Platform Mühendisliği Şefi David Bryant‘ın yaptığı açıklamaya göre Quantum, modern bilgisayar ve mobil cihaz donanımlarının sunduğu tüm imkanları sonuna kadar kullanarak, işlemleri birden fazla çekirdekte ve GPU‘da eş zamanlı sürdürebilecek. Tarayıcının çekirdeğindeki kod olarak çalışacağı söylenen Quantum, genel performanstan sorumlu olacak.

“Quantum’dan elde edilecek performans artışının, kullanıcıların tüm web deneyimini farklı hissetmelerini sağlayacak kadar yüksek olması için çalışıyoruz,” diyen Bryant, şöyle devam etti: “Sayfalar daha hızlı açılacak ve sürükleme işlemleri pürüzsüz gerçekleşecek Animasyonlar ve etkileşimli uygulamalar anlık olarak yanıt verecek ve hız düşüşü yaşanmadan daha yoğun içerikler ekrana yansıtılabilecek. Üstelik sizin için en önemli olan içerik otomatik olarak öncelik sahibi olacak ve işlem gücü bu şekilde odaklanabilecek.”

İddiaların hayli yüksek olması doğal, çünkü Firefox’un kullanıcı kitlesi son dönemlerde yavaş ancak sürekli bir düşüşe tanık oluyor. İki yıl önce yüzde 12 pazar payına sahip olan Mozilla’nın web tarayıcısı, eylül ayı itibarıyla yüzde 6,36 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Rakiplerin sunduğu yenilikçi özellikler ve güçlü pazarlama stratejilerine yanıt vermek isteyen Firefox bakalım salt performans ile sorunları aşabilecek mi?

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir