Gündem

Motorola, resmen Lenovo’nun oldu

By

on

Lenovo, ilk olarak Ocak ayının sonlarında duyurulan Motorola anlaşmasının bugün tamamlandığını açıkladı. Google’ın sahip olduğu Motorola için Lenovo’nun ödediği miktar ise 2.91 milyar dolar oldu.

Motorola, Çin merkezli Lenovo tarafından satın alınmasına karşın Chicago’daki genel merkezinden ayrılmayacak. Marka da herhangi bir şekilde değişmezken, artık “bir Lenovo şirketi” olarak belirtilecek. Lenovo, Motorola’yı her şeyine sahip olduğu bir alt kuruluş olarak yönetecek. Çin merkezli dev, Motorola’nın isim haklarına ek olarak Moto X, Moto G ve Moto 360 gibi tüm portföyünü de elinde bulunduracak.

Lenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanqing, satın alma ile ilgili: “Bugün, Lenovo ve Motorola için tarihi bir adım attık. Bir olarak küresel akıllı telefon pazarına yarışmaya, büyümeye ve kazanmaya hazırız. Güçlü bir birliktelik kurarak, akıllı telefon piyasasında ilk ikiye oynayacağız ve pazara ihtiyacı olan seçenek, rekabet ve inovasyonu getireceğiz.” dedi.

Motorola’nın şu an 2800’ü ABD’de olmak üzere dünya genelinde 3500 çalışanı bulunuyor. Şimdiye kadar Motorola’nın aldığı patentlerin büyük çoğunluğu ise Google’a ait olacak ancak Motorola’da hepsini kullanmak için gerekli lisans bulunacak. Anlaşmaya göre Motorola’nın elinde 2000’e yakın sayıda patent kalacak.

Recommended for you

0 Comments

  1. Yuzir

    Ekim 31, 2014 at 9:39 pm

    Google’ın elindeydi harikaydı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir