Gündem

Moore Kanunu yaşıyor: 7 nanometrelik işlemciler 2018’de geliyor

By

on

ARM, mikroişlemci üreticisi TMSC’yi daha hızlı ve az enerji tüketen işlemcilere hazırlıyor.

Mobil cihazların her geçen dönem daha hızlı, daha ince ve daha az güç tüketir hale geliyor. Bu nasıl gerçekleşiyor? Yeni özelliklerle dolu daha küçük işlemcilerin üretilmesi tüm bu gelişmeleri mümkün kılıyor.

Gelecek yılın başlarında tanışacağımız yeni amiral gemisi akıllı telefonlarda 10 nanometre teknolojisi ile üretilen Qualcomm Snapdragon 835 işlemcileri göreceğiz.

Öte yandan ünlü Moore Yasası’na göre bundan iki yıl sonra akıllı telefonların daha da hızlanması için 7 nanometre teknolojisi ile üretilen işlemcilerle donatılması gerekecek. Moore yasası yanılmıyor, bu 2018 yılında gerçekleşecek.

ARM Pazartesi günü yaptığı bir açıklama ile 7 nm teknolojisi ile üretilecek işlemciler için önde gelen çip üreticisi TSMC (Tayvan Semiconductor Manufacturing Co.) ile birlikte çalıştığını açıkladı. Şirket 7 nm tasarımları için fikri mülkiyeti kendisine ait olan mühendislik süreçlerini TSMC ile paylaştığını ve TMSC fabrikalarının bu üretim için hazır hale getirilmesi için çaba harcadıklarını belirtti.

ARM’nin Fiziksel Tasarım Grubu Pazarlama Başkan Yardımcısı Ron Moore; “TSMC’nin 7 nm teknolojisiyle işlemci üretimine 2018’de başlaması bekleniyor” dedi.

ARM yaptığı testlerde 7 nm işlemcilerin, TSMC’nin 16 nm işlemcilerine kıyasla yüzde 15-20 hız artışı sağladığını açıkladı. Akıllı telefonlar için işlemci üreten firmalar bu tasarım üzerinde oynayarak daha yüksek performans da elde edebilirler.

ARM’ın 7 nm teknolojisi ile üretilen işlemcileri aynı zamanda bazı sunucu ve IoT cihazlarda kullanılacak.

Öte yandan dünyanın en büyük diğer mikroişlemci üreticilerinden Samsung, 7 nm planlarından henüz bahsetmedi. Intel ise 7 nm için bir planla birlikte bunun şirketin yol haritasında olduğunu belirtti ancak ne zaman uygulanacağına dair bir açıklama henüz yapmadı.

7 nanometrenin de ötesine geçen bir sonraki adım, önümüzdeki hafta San Francisco’da düzenlenecek Electron Devices Meeting etkinliğinde ele alınacak olan, 5 nm üretim süreci olacak. Etkinlikte silikon yerine kullanılabilecek alternatif materyaller tartışılacak.  Intel, gelecekte üreteceği işlemciler için periyodik tablonun üçüncü ve beşinci sütunlarında yer alan galyum-arsenit kaynaklı malzemeler kullanmayı planlıyor. Galyum-arsenit silikondan daha iyi bir elektrik iletkeni ve işlemcilerin güç verimliliğine katkı sağlanması bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir