Gündem

Mobil virüslerin yüzde 97’si Android’de çıktı

By

on

Açık kaynaklı olmasının faydalarını birçok alanda gören Android işletim sistemi, yine açık kaynaklı olması sebebiyle mobil malware’lerin de uğrak noktası oldu. 2012 yılında tüm mobil virüslerin %79’unu barındıran platform, 2013 itibariyle mobil malware’lerin %97’sini barındırarak iyice tehlikeli bir boyut kazandı.

F-Secure isimli güvenlik firmasının bugün yayınladığı 2013’ün 2. yarısı için Tehdit Raporu isimli 40 sayfalık raporda, mobil alandaki sorunlar ön plana çıktı. Daha da önemlisi, 2012’de sayısı 238 olan tehditler, 2013’te 804 yeni tehdide ulaştı. Symbian haricinde, F-Secure diğer mobil platformlar için yeni bir tehdit bulmuş değil. Bunlara ek olarak, şirket iki noktaya özellikle parmak basıyor.

– F-Secure’un, 2013’ün ikinci yarısında Android malware’i tespit ettiği sistemlerin %75’i Suudi Arabistan ve Hindistan kaynaklı. Beş Avrupa ülkesinin toplamı da %15 civarında bir rakama ulaşıyor.

– Android işletim sistemindeki malware odaklanmasının yanında, F-Secure, Google’ın Android cihazlardaki güvenliği ikinci plana attığı yönündeki görüşlerin yanlış olacağını savunuyor.

Suudi Arabistan ve Hindistan’dan sonra, %5 gibi düşük oranlarla ABD ve Finlandiye geliyor. Onları da Almanya, İngiltere, Hong Kong ve İsveç takip ediyor.

F-Secure’un altını çizdiği ikinci madde oldukça önemli. 3. parti uygulama mağazaları, bu malware’lerin en büyük kaynağı konumunda. Çin’de Google Play yasak olduğu için, gözler ilk olarak buraya çevrilse de, ülkede kullanılan 4 uygulama mağazası, Anzhi, Mumayi, Baidu ve eoeMarket’te, yine yüksek olabilecek bir rakam olmasına karşın, genele bakıldığında oldukça iyi duran toplam %10 virüslü uygulama oranı gibi bir rakam söz konusu. Virüslü uygulama bazında en çok uygulama barındıran market ise, %33.3 ile Android159 olmuş. Listenin en altında ise Google Play bulunuyor, Google’ın mağazasındaki uygulamaların yalnızca %0.1’i kullanıcılara zarar verecek nitelikte.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir