Gündem

Mobil Dünya Kongresi’nin en iyileri

By

on

Mobil Dünya Kongresi sona erdi. İsmi her ne kadar sadece mobil cihazlara yönelikmiş gibi görünse de, kongrede PC alanında da oldukça fazla ürün ve hizmet tanıtıldı. Kişisel bilişimin, bilgisayarları geçip cebimize kadar girmesiyle birlikte, Mobil Dünya Kongresi de PC donanımı ve verimlilik ürünleri alanında büyük bir teknoloji fuarına dönüştü. Örneğin 2012’deki Mobil Dünya Kongresi’nde, Microsoft, Windows 8 Consumer Preview’i çıkarmıştı, bu yıl da şirket Windows 8.1 için büyük bir güncelleme duyurdu.

Biz de bu yılki Mobil Dünya Kongresi’nin en öne çıkan haberlerini sizler için derledik.

Samsung Galaxy S5 ve Gear saatler

Samsung, belki de Kongre’nin en büyük duyurusunu yaparak bu yıl Galaxy S5 telefonunu tanıttı. Yanına bir de teknoloji dünyasının yeni göz bebeği akıllı saatlerini ekleyen Samsung, kongrenin en çok konuşulan firması oldu. Samsung’un yeni amiral gemisi telefonu Galaxy S5 ile ilgili her şeye buradan, yeni Gear saatler ile ilgili haberimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Windows 8.1 güncellemesi

Microsoft’un Windows 8.1 güncellemesi, tüm Windows PC kullanıcıları için oldukça önemli bir gelişme. Yeni güncelleme, işletim sisteminin daha çok dokunmatik ekrana sahip kullanıcılara yönelik olmasından şikayet eden, klasik fare ve klavyeyi tercih eden kullanıcılar düşünülerek çıkarılıyor. Microsoft genel müdür yardımcısı Joe Belfiore, yeni güncelleme ile kullanıcıların metro tarzı uygulamaları direkt klavyeden çalıştırabileceklerini ve Başlat ekranındaki uygulamalara da sağ tık özellikleri geleceğini duyurdu. Aynı zamanda güncelleme ile birlikte Başlat ekranına Güç, Arama ve Ayar tuşları eklenerek, fare ile yönetim kolaylaşacak. Yeni Windows 8.1 güncellemesine dair haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Windows Phone 8.1 güncellemesi

Windows Phone da bu baharda güncellemesine kavuşuyor. Windows 8.1 ile, işletim sistemi fiziksel tuşlar yerine sanal tuşları öne çıkaracak. Daha fazla işlemci ve hücresel performans sunmakla birlikte, çok sayıda iş odaklı özellik de telefonlara gelecek. Ek olarak BlackBerry’nin mesajlaşma sistemi BBM de Windows Phone’da olacak. Belfiore Windows Phone ile ilgili daha fazla detay vermedi ve Microsoft kanadından da, Nisan’da düzenleyecekleri konferansa kadar bilgi almak pek mümkün görünmese de, Windows Phone 8.1’e dair sızan bilgileri burada bulabilirsiniz.

hp-pavilion-x360_2-100247195-origHP Pavilion x360

Gerçekçi olmamız gerekiyor, HP’nin duyurduğu Pavilion x360 hibridi, Lenovo Yoga serisine ciddi şekilde benziyor. Yoga cihazlar da tüm uzmanlardan geçer not almakla birlikte çok da beğenildiği için, bunu kötü bir durum olarak algılamamak lazım. Ayrıca HP’nin öne çıktığı çok önemli bir nokta daha var. Intel’in güçlü Core çiplerinin yerine, daha tasarruflu Bay Trail çipler tercih edilmiş. Doğal olarak bu da x360’ın, Yoga serisinden performans anlamında güçsüz olmasına sebep olmuş ancak HP de fiyat etiketiyle tüketiciyi yanına çekecek bir konuma gelmiş. Pavilion x360 haberimizi buradan, Lenovo Yoga 2 Pro incelememizi de buradan okuyabilirsiniz.

SanDisk’ten 128GB microSD kart

SanDisk’in duyurduğu yeni Ultra microSDXC UHS-I 128 GB kart sayesinde artık Android akıllı telefonunuz, Ultrabook’unuzdan daha fazla veri taşımanızı sağlayabilir. Sandisk’in yeni minik devine dair haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Nokia X

nokia x

Nokia’nın dedikoduları durmak bilmeyen Windows Phone gibi görünen Android telefonu, Microsoft tarafından satın alma sürecinin tamamlanmasına çok az bir zaman kala sonunda resmiyet kazandı.   Nokia X, X+ ve XL telefonlar, Microsoft ve Nokia hizmetlerini öne çıkararak Android Açık Kaynak Projesi üzerinden Windows Phone’a benzeyen bir tasarımla kullanıcının karşısına çıkıyor. Microsoft’un Nokia X’e ne yapacağı ise henüz cevabına kavuşmadı. Nokia X telefonlarla ilgili detaylı bilgi için buradan haberimize ulaşabilirsiniz.

Intel işlemciler

Mobil Dünya Kongresi’nde Intel, pek güçlü sayılmasa da, ciddi şekilde enerji tasarrufu sağlayan Bay Trail Atom çiplerini hibrid cihazlar ve tabletler için çıkarırken, telefonları da unutmayarak Merrifield ve Moorefield isminde iki farklı 64bit mobil işlemci tanıttı. Bay Trail Atom çipler, bu enerji tasarrufunu sağlamak için birçok özellikte kısıyor. Yalnızca 32bit olarak bulunabilen çipler, 4GB RAM’den fazlasını da desteklemiyor. 64bit telefon işlemcisi de, Intel’in geri kaldığı telefon sektörüne girmek için önemli bir çabası olarak değerlendiriliyor ancak entegre LTE eksiği, Intel’i yine istediğini alamamasına sebep olabilir.

Samsung Knox 2.0

Samsung’un BYOD odaklı cihaz yönetim yazılımı da, kongrede öne çıkan diğer Samsung hizmeti oldu. Knox 2.0 ile birlikte artık iş ve eğlence çok daha net bir şekilde ayrılabilecek. Belki de en önemli değişim, Knox’un uygulama alanında esnekleşmesi olmuş. Artık Play Store’daki birçok uygulama indirilebiliyor ve buna ek olarak Samsung Knox Marketplace üzerinden de IT yöneticileri 150 uygulamayı cihazlara kurup, çalışanlara teslim edebiliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir