Gündem

Mobil arama, masaüstünü geçiyor

By

on

Google’ın mobil aramaya verdiği önem her geçen gün daha da artıyor. Birkaç hafta kadar önce mobil uyumlu sitelerin arama sonuçlarında önde çıkaracağını duyuran Google, bugün yaptığı açıklama ile bu hamlesine gayet iyi bir gerekçe duyurdu.

Google, şu an itibariyle mobil cihazlarda yapılan Google aramalarının, ABD ve Japonya da dâhil olmak üzere toplam 10 ülkede masaüstü arama sayısını geçtiğini açıkladı. Search Engine Land’e yapılan açıklamada, arama devi tablet ve akıllı telefonlar üzerinden yapılan arama sayısının 10 ülkede masaüstündeki arama sayısını geçtiğini söylerken kalan 8 ülkeyi açıklamadı. Yine mobil arama ile masaüstü aramasının dünya genelindeki oranlarını söylemedi.

Google’ın bunun yanında akıllı telefonlara uyumlu yeni bir reklam formatı getireceği de söyleniyor. Geleneksel AdWords reklam motorunun yanında daha tıklanası olacağı söylenen yeni reklamlarda gereken içeriklerde görsel öne çıkarılırken, örneğin otel reklamlarında da fiyatlar, incelemeler ve fotoğraflar da bulunacak. Sonuç olarak Google’ın mesajı oldukça açık: artık mobil uyumlu olmayan siteler arkalarda kalmaya mahkum.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir