Gündem

Microsoft’un Spartan tarayıcısı hız testine girdi

By

on

Windows 10’un teknik önizleme sürümü yayınlandı ve bununla birlikte Microsoft’un yeni Internet Explorer’ı olacak olan Spartan tarayıcısı da kullanıma açıldı. Kullanıma açılmasıyla birlikte birçok insan da Spartan’ı deneme fırsatı buldu. AnandTech sitesi ise, Internet Explorer’ın yerini alacak olan Spartan için çeşitli hız testleri yaptı. Testlerin hepsinde Internet Explorer 11’den çok daha hızlı olan Spartan, bazı testlerde Chrome ve Firefox’u da geride bıraktı.

spartan test

Sunspider ve Kraken 1.1 testlerinde, değer ne kadar düşükse, tarayıcılar o kadar başarılı olurken, diğer testlerde yüksek puanlar tarayıcıyı başarılı yapıyor. JavaScript odaklı Kraken ve Google’ın Octane 2.0 testlerinde Spartan, Internet Explorer’a göre sırasıyla %45.1 ve %81.8 gibi ciddi boyutlarda yükseliş gösteriyor. Internet Explorer’ın şimdiye kadar hiç yaklaşamadığı ölçüde günümüzün en popüler tarayıcısı Chrome’a yaklaşıyor. Birçok alanda gayet iyi sonuçlar elde eden Spartan’ın, bize göre üzerinde biraz daha çalışılması gereken tek alanı HTML 5 oldu. IE’den çok düşük bir farkla daha fazla puan alabilen Spartan, Chrome ve Firefox’un oldukça gerisinde kalıyor.

Yine de Microsoft’un tarayıcıyı geliştirmeye devam ettiğini söyleyelim. Windows 10 tam olarak çıktığında Spartan’da da birçok iyileştirme ve değişiklik görebileceğiz. Bu da test sonuçlarına etki edecektir.

Recommended for you

1 Comment

  1. Mehmet Salih Yıldız

    Ocak 27, 2015 at 4:24 pm

    Microsoft yaparda güzel olurmu neyi düzgün yapıyorlarki 😀 Yaşasın özgür yazılım 😀

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir