Gündem

Microsoft’tan Nokia X ayarı

By

on

Microsoft’un kısa zaman önce görevini alan CEO’su Satya Nadella, bugün çalışanlara gönderdiği bir bildiride, şirketin Nokia X Android telefonlarla çalışmayı bırakacağını ve Windows Phone’a olan odağın artırılacağını söyledi. Bildiride, “Belirli Nokia X modellerinin, Lumia ismi altına girmesini ve Windows ile çalışmasını planlıyoruz. Böylece uygun fiyatlı akıllı telefon pazarındaki başarımızı artıracak ve Windows Universal Uygulamaları’na daha da fazla odaklanacağız.” denildi.

Bildirinin en sonunda ise çalışanlara, Microsoft’un yıl sonuna kadar 18.000 çalışanı işten çıkaracağı bilgisi verildi. Şirketin 30 yıllık geçmişinde bu boyutta bir işten çıkarma söz konusu değil.

Microsoft’un Nokia’yı satın alma anlaşmasından kısa bir süre sonra Nokia, Android üzerinde çalışan Nokia X serisini duyurmuştu. Microsoft cephesinde şok ile karşılanan bu haberin etkileri ise yeni yeni ortaya çıkıyor. Anlaşmadan sonra Nokia’nın 32.000 çalışanı, Microsoft bünyesine katılmıştı. 18.000 kişilik işten çıkarma listesinin de 12.500 kadarının Nokia çalışanlarından oluşması bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir