Gündem

Microsoft’tan isteyen herkese HoloLens

By

on

ABD veya Kanada’da yaşamanız, 3.000 dolar ödemeniz şartıyla HoloLens alabilirsiniz. Ancak Microsoft iadeleri kabul etmiyor.

Microsoft bu güne kadar sadece seçilmiş geliştiricilere dağıttığı HoloLens geliştirme kitini isteyen herkesin satın alabileceğini duyurdu. Ancak bu duyurunun bazı sınırlama ve kuralları var.

Öncelikle bu imkan sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yaşayanlar için geçerli. Ayrıca HoloLens geliştirme kitini satın almak isteyenler 3.000 dolar yani yaklaşık 9.000 TL ücreti gözden çıkartmak zorunda. Ancak en vurucu şart şu ki bu kiti alıp “Ben bundan memnun kalmadım iade edeceğim” deme hakkına sahip değilsiniz. Parayı verip kiti aldınız mı işlem bitti demektir, artık geri dönüşü yok.

Öte yandan isteyenler ve parası yetenler beş adet kit alabiliyorlar. Şu an için diğer ülkelerde satış olup olmayacağına dair bir bilgi bulunmuyor.

HoloLens neydi?

HoloLens Microsoft’un geliştirdiği bir genişletilmiş gerçeklik başlığı. Sanal gerçeklik başlığı gibi düşenebilirsiniz ancak HoloLens’de sanal içerikler gerçek ortamın üstüne bindiriliyor. Yani boş bir yemek masasının üstüne kızarmış sanal bir tavuk veya üç boyutlu bir model savaş ortamı yansıtmak (gözlük arkasından bakınca) mümkün. Elbette HoloLens’in amacı sadece eğlence değil. Özellikle üç boyutlu mühendislik araştırma ve geliştirmeleri için çok büyük fırsatlar sağlıyor.

Aşağıdaki video size çok daha iyi fikir verecektir.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir