Gündem

Microsoft, yanlışlıkla Windows 8.1 güncellemesi sızdırdı

By

on

Microsoft’un uzun süredir konuşulan Windows 8.1 ilk güncellemesi sonunda internete düştü ama çıkaran Microsoft olmadı. Microsoft sunucularında görünüşe göre yanlışlıkla meydana gelen bir sızıntı sonucunda, Windows 8.1 Update 1 artık dosya paylaşım sitelerinde bulunabiliyor. Şirket, çalışanlarının indirebilmesi için güncellemeyi Windows Update sunucularına koydu ancak son kullanıcıyı uzak tutmak için de farklı dosya isimleri kullandı. Yine de basit bir yazılım oyunuyla, birçok kullanıcı sunucuları kandırıp, birer Microsoft çalışanıymış gibi güncellemeyi elde etti.

Microsoft o güvenlik açığını derhal kapatsa da, güncellemenin sızması engellenemedi. Güncellemenin kopyaları Mega gibi sitelerde bulunabiliyor ve dileyen herkes indirip kurabiliyor. Windows 8.1 Update 1 henüz Microsoft tarafından desteklenmediğini belirtmekte de fayda var. Yani güncellemeyi yüklemeyi düşünüyorsanız, oldukça dikkatli davranmalısınız.

windows 8.1 yeni tuşGüncellemeyle birlikte Windows’un modern Metro arayüzü de oldukça önemli değişiklikler yaşamış. Masaüstündeki görev çubuğu artık Metro arayüzünde ve Başlat ekranında görünebiliyor ve uygulamalar da çubuğa sabitlenebiliyor. Ek olarak Başlat ekranında kalıcı bir kapatma butonu bulunuyor. Ek olarak, daha önce dedikodusu çıktığı gibi, güncellemeyle birlikte dokunmatik özelliği olmayan bilgisayarlar direkt olarak masaüstüne açılıyor.

Arayüz değişikliği, diğer güncellemelerle aynı şekilde geliyor. Geleneksel Windows masaüstü, Modern arayüze karşı yükselen sesler sebebiyle yeniden sürülüyor ve PC satışlarının da düşmeye devam etmesi sebebiyle, Microsoft görünüşte değişiklik yaparak, Windows 8.1’e geçiş yapmayı düşünen kullanıcılar ile dokunmatik ekranı olmayanları da çekmek istiyor.

Microsoft’un resmi olarak güncellemeyi 8 Nisan’da duyurması bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir