Gündem

Microsoft Windows VR hakkında 6 gerçek

By

on

Windows 10 Creators Update ile piyasaya çıkacam Microsoft’un sanal gerçeklik cihazları geçtiğimiz haftanın gündemini oluşturdu.

Bugüne kadar gördüğümüz sanal gerçeklik ürünlerinden bir hayli farklı olan Windows VR ürün ailesi hakkında net bilinen gerçekler şöyle sıralanıyor:

1. Gerçekten özgün cihazlar

Gear VR ya da Daydream View gibi mobil sanal gerçeklik cihazları kafanın hareketlerini takip etse de, boşluktaki konumu hesaplayamıyor. Öte yandan PC’ye takılan Oculus Rift ve HTC Vive bu ikisinin birden takibi için görünmez ışınlar ile yerinizi hesaplayan baz istasyonlarına ihtiyaç duyuyor.

Microsoft’un Windows 10 tabanlı VR cihazları ise kendi içindeki sensörler ile konum takibi de yapıyor ve böylece ayrı bir VR alanına ya da baz istasyonlara ihtiyaç kalmıyor. Böylelikle cihazlar her an her yerde kullanılabiliyor.

2. Bilgisayara bağlılar

Dahili sensörler ile sağlanan hareket alanına karşın, Windows bazlı VR cihazlarının bir bilgisayarla bağlantıda kalması gerekiyor. Sahnede yapılan sunumda cihaza uzun bir kablo bağlı olduğu görülüyordu. Benzer şekilde tanıtım görsellerinde de dizüstü bilgisayarla kurulan bağlantı göze çarpıyor.

3. HoloLens kontrollerini paylaşıyorlar

Windows Creators Update ile gelecek sanal gerçeklik cihazları HoloLens adlı artırılmış gerçeklik cihazıyla ortak noktalara sahip. Tanıtımda VR aygıtlarının tıpkı HoloLens gibi ses komutları ve el işaretleriyle kumanda edildiği görüldü.

4. PC üreticileri bu aygıtları bekliyor

Asus’tan Dell’e, HP’den Lenovo’ya kadar bir dizi bilgisayar üreticisi Windows 10 VR setlerini sunmaya hazır. Ancak bu noktada korunması gereken bir kalite standardı olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

5. Ucuz olacaklar

En azından bir model 299 dolar başlangıç fiyatına sahip olacak. Böylelikle Oculus Rift‘e 600 dolar veremeyenlere, orta halli bir bilgisayarla sorunsuz çalışan bir sanal gerçeklik gözlüğünün gelişi yarı fiyatına düşmüş olacak. Ancak tüm VR setleri aynı fiyat skalasında yer almayacak. Yetkililer bunu “Tıpkı bilgisayar oyunlarında olduğu gibi, Halo oynayabileceğiniz cihazlarla Soliter oynanan aygıtlar birbirinden ayrı olacak.” diye açıklıyor.

6. Yakında çıkacaklar

Windows 10 VR setleri önümüzdeki yılın başlarında yayınlanacak Windows 10 Creators Update ile birlikte piyasaya sürülecek. Bu da uzun bekleme süreleri yaşanmayacağını gösteriyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir